EkonomiGündem

Türkiye’deki emeklilere sevindiren haber verildi! Emekli maaşlarına 405lira zam müjdesi verildi

Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin beklediği Ocak zammı hakkında detaylar ortaya çıkmaya başlarken maaşlar hakkında405 lira zam müjdesi geldi. Bu doğrultuda 3 aylık TÜFE’ye göre yüzde 4.23 olurken, enflasyon tahminine göre artış yüzde 5.21’e ulaşacak. Bu da maaşlara 405 lira zam yapılacağı anlamına geliyor.

ZAM İÇİN İPUÇLARI PAYLAŞILIYOR

Bu yıl 2 kez zam, 2 kez ikramiye alan emeklilerin gözü Ocak artışına çevrildi. Konu ile ilgili olarak Takvim Gazetesinin aktardıklarına göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları Ocak’ta bu yılın ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında artırılacak. Bu zam oranı hakkında bazı ipuçları da paylaşılıyor.

EKİM, KASIM VE ARALIK AYI BEKLENİYOR

TÜİK tarafından paylaşılan verilere göre 3 aylık enflasyon yüzde 4.23 olarak gerçekleşti. Maaşlara yapılacak zammı belirleyecek olan kesin oran için Ekim, Kasım ve Aralık aylarındaki verilerin paylaşılması gerekiyor.

405 LİRA ZAM

Şu ana kadar gerçekleşen enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin gelirinde 329 liraya varan artış yaşanacak. Ek ödeme dahil en yüksek aylık 7 bin 792 liradan 8 bin 121 liraya çıkacak. Bilindiği gibi Merkez Bankası tarafından enflasyon tahmini paylaşıldı. Bu doğrultuda ikinci 6 aylık TÜFE kapsamında SSk ve Bağ Kur emeklilertinin maaşına yüzed 5,21 oranında zam olabilecek. Bu durumda da en yüksek maaşa 405 lira artış yapılmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir