Gündem

Yeni varyantlar için korkunç açıklama: Önlem alınamıyor! Tek çare tam kapanma ve sokağa çıkma yasağı mı?

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul koronavirüs varyantları hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Ertuğrul açıklamalarında salgında varyantlara önlem alınmasının mümkün olmadığını belirterek şöyle devam etti:

“Eğer dünyada daha adil, düzgün bir aşılama politikası yaşama geçirilmezse yeni varyantlarla karşılaşma olasılığımız her an var demektir. Bu da bir sonraki varyantın elimizdeki aşılara dirençli olmasını beraberinde getirebilir”

Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, koronavirüs salgınında varyantlara önlem alınmasının mümkün olmadığını belirtti ve dünyada asimetrik aşılama politikası olduğunu bazı ülkelerin üçüncü dozlarını yaparken bazı ülkelerin de daha hiç doz yapmamış olduğunu ifade etti.

YAPILAN AÇIKLAMA

Bu konu hakkında Ertuğrul’un açıklamaları şöyle oldu:

“Varyantlar için çok da önlem alamıyoruz. Çünkü dünyada ne yazık ki bir asimetrik aşılama politikası var veya öyle devam ediyor. Bazı ülkeler üçüncü dozlarını bile yaparken kimi ülkeler daha henüz hiç doz yapamamış durumda, aşılama yapamamış durumda. Hatta son Dünya Sağlık Örgütü açıklamalarında 50’nin üzerinde ülkede henüz daha yüzde 10 bile olmadığı aşılama oranlarının ve bazı Afrika ülkelerinde hiç aşıya ulaşılamadığı. Böyle bir durumda salgın o bölgelerde ne yazık ki devam ediyor. Ve salgının devam etmesi demek, virüsün çoğalabiliyor olması demek. Yeni varyantların ortaya çıkma riskini de beraberinde getiriyor. Örneğin geçenlerdeki Mu varyantı salgının Latin Amerika’daki pik döneminde ortaya çıkan veya şu anda bizim başımıza bela olan Delta varyantı Hindistan’daki olguların artmasıyla beraber karşımıza çıkan varyantlardan. Tüm buna bakarsak eğer dünyada daha adil, düzgün bir aşılama politikası yaşama geçirilmezse yeni varyantlarla karşılaşma olasılığımız her an var demektir. Bu da bir sonraki varyantın elimizdeki aşılara dirençli olmasını beraberinde getirebilir.”

TAM KAPANMA OLACAK MI?

Bu açıklamaların ardından önlem alınamamasından kaynaklı kış aylarının da yeniden gelmesi korkuya  neden oldu. Vatandaşlar bundan dolayı tam kapanma ve sokağa çıkma yasağının gelip gelmeyeceği merak konusu oldu. Ancak kapanma olup olmayacağı hakkında henüz net bir açıklama yapılmadı. Vatandaşların bazıları kapanmanın gelmesi gerektiğini belirtirken bazıları da kapanmanın gelmemesi gerektiğini savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir