Genel

Bakan Koca’dan son dakika talimatı! 81 ile yazı gönderildi!

Gelen bir son dakika haberine göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın imzası ile 81 ile yazı gönderildi. Gönderilen yazıda sağlık çalışanlarının gereksiz olarak inceleme, soruşturma süreçleri ile muhatap olmamalarının önem arz ettiği aktarıldı.

Aynı zamanda yazının devamında sağlık çalışanlarından istenen açıklamaların yoğun iş temposu arasında moral/motivasyonlarının düşmesine, hem de vatandaşa sağlık hizmetinin sunumunda aksaklık yaşanmasına’ neden olduğu da aktarıldı.

Bakan Koca’nın talimatı ile 81 İl Sağlık Müdürülüklerine yazı gönderildi. Gönderilen yazıda sağlıklarla ilgili ihbar ve şikayet başvurularında birim amirlerinin ön araştırma yapması, incelemenin derinleştirilmesine gerek olmadığı durumlarda personellerin ifadesinin alınmaması gerektiği duyuruldu.

Konu ile ilgili gönderilen yazıda bu durumun sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonlarının düşmesine, aynı zamanda vatandaşlara sunulan sağlık hizmetlerinde aksaklık yaşanmasına neden olduğu vurgulanarak şunlar söylendi:

“Sağlık çalışanlarının gereksiz yere inceleme/soruşturma süreçleri ile muhatap olmamaları büyük önem arz ettiğinden birimlere intikal eden başvuru, ihbar ve şikayetlerden somut bir konuyu ihtiva etmeyen, soyut nitelikteki iddia/ithamlara yer verilen ve detaylı bir inceleme yapılmasına gerek bulunulmayanların öncelikle birim amirlerince değerlendirilerek ilgili sağlık personelinin ifade/açıklamasına başvurulmaksın işlemden kaldırılması, yapılan ön değerlendirme neticesinde detaylı bir inceleme başlatılması kanaatine varılan ihbar/şikayet başvurulara yönelik inceleme soruşturma süreçlerinin de gizlilik esasına riayet edilmek suretiyle gerçekleştirilmesi için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir