Sağlık

Her sabah tüketiyoruz! Yumurtayı salladığınızda bu oluyorsa sakın yemeyin!

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmez besinleri arasında olan yumurta ile ilgili şaşırtan bir açıklama yapıldı. Menemeninden, sucuklusuna, tereyağlısından soğanlısına kadar kahvaltı sofrasına çeşitli lezzetlerle gelebilen yumurtayı tüketirken dikkatli olmamız gerekiyor.

Konuyla ilgili Veteriner Hekim, Beslenme Rasyon Uzmanı İsmail Kanburoğlu yaptığı açıklamasında yumurtanın sallanması durumunda lıkır lıkır ses gelmesi bayat olduğunu gösterdiğini ifade etti. Uzman isim açıklamasını devamında yumurtada ama ne kadar az ise tazedir, açıklamasında bulundu.

OYNAMA NE KADAR AZ İSE O KADAR TAZEDİR

Veteriner Hekim, Beslenme Rasyon Uzmanı İsmail Kanburoğlu, yaptığı açıklamasında vatandaşları uyararak şunları söyledi:

“Yumurtayı alırken ilk dikkat edeceğimiz şey vurduğunuz zaman tık tık diye ses gelmesidir. Kalın kabuklu bir yumurta olduğunu anlamanız gerekir. Bu, yumurtanın iyi bir yumurta olduğunu gösterir. Hafifçe sallayabilirsiniz ve salladığınızda yumurtada oynama ne kadar az ise, bu yumurta o kadar taze demektedir. Salladığınızda lıkır lıkır ses çıkartan yumurta ise bayattır”

BUGÜN BİR YUMURTANIN MALİYETİ 80 KURUŞU GEÇİYOR

Üreticinin yumurtaları bu dönemlerde zor sattığını ifade eden Kanburoğlu sözlerine, “Maliyetler yüksek, yumurta fiyatları düşük olduğundan dolayı bu sene üretici para kazanamıyor. Market zincirleri çok yüksek miktarlarda yumurta satın alarak talebi tamamen iç piyasada bitiriyor. İhracata çalıştığımız ve kalan yumurtanın tamamını çektikleri için, piyasada yumurta bırakmıyorlar. Canlarının istediği gibi fiyat veriyorlar. Bugün bir yumurtanın işletmeye maliyeti 80 kuruşu geçiyor. Elektriği, suyu, elemanı, viyolü, kirası sevkiyatı eklendiğinde yumurtanın 30’lu kartonu bir işletmeye 27 liraya geliyor. Üretici bu fiyata malını zor satarken, raflarda fiyatlar hem tüketiciyi, hem de üreticiyi mutsuz ediyor” şeklinde devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir