GenelGündem

SON DAKİKA! TÜİK açıkladı: Ağustos ayı işsizlik oranında şaşırtan gelişme…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayına ilişkin işsizlik rakamlarını son dakika açıkladı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre 11 bin kişi artarak 3 milyon 965 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermedi ve yüzde 12,1 seviyesinde gerçekleşti.

TÜİK’in yaptığı resmi açıklama şöyle oldu:

“Hanehalkı İşgücü Araştırması’nda 2021 Ocak ayından itibaren, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile eş zamanlı olarak; Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 19. Çalışma İstatistikçileri Konferansı (ICLS) kararlarına ve ilgili AB tüzüğüne uyum sağlamak amacıyla yeni düzenlemelere geçilmiştir. 19. ICLS ile birlikte işgücü piyasasındaki gelişmeleri daha iyi takip edebilmek amacıyla, istihdam ve işsizliğe ek olarak tamamlayıcı göstergeler tanımlanmıştır. AB İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayımlanmakta olan bu tamamlayıcı göstergelere bültende yer verilmeye başlanmıştır. Üçer aylık hareketli ortalamalar olarak aylık yayımlanan işgücü istatistikleri, 2021 yılından itibaren bağımsız aylık tahminler olarak yayımlanmaya başlanmıştır. Yeni düzenlemelere ilişkin ayrıntılı bilgiye metaveriden ulaşılabilir.”

İstihdam edilenlerin sayısı 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre 14 bin kişi azaldı ve 28 milyon 706 bin kişi oldu. İstihdam oranı ise 0,1 puanlık azalış ile yüzde 45,0’te kaldı.

İşgücü 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre 4 bin kişi azaldı ve 32 milyon 671 bin kişiye indi. İşgücüne katılma oranı ise 0,1 puanlık azalarak yüzde 51,2 seviyesinde gerçekleşti.