Gündem

Şehirlerarası seyahat yasağı mı geliyor? Seyahatler için yeni dönem resmen başladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yeni karar duyuruldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğünden yazılı bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada alınan karar doğrultusunda Covid-19 tedbirleri kapsamında yolculuk yapacak vatandaşların mağduriyet yaşamaması için açık bilet uygulamasında 12 saat önce şartını kaldırarak sefer başlayıncaya kadar olarak değiştirildiği bildirildi.

YAPILAN AÇIKLAMA

Konu ile ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile 6 Eylül’den itibaren aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerin; uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirler arası seyahatleri için 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilmesi kararlaştırıldı. Ancak, daha önce yolcu bileti almış olan vatandaşların, sefer başlamadan önce genelgede öngörülen asgari kriterleri sağlayamadıklarından dolayı seyahat edemedikleri, bu nedenle yolcu bileti için ödedikleri ücretin iadesini alamadıkları veya açık bilete çeviremedikleri belirlendi”

6 AY GEÇERLİ AÇIK BİLET

Ayrıca söz konusu açıklamada yaşanabilecek olan mağduriyetlerin önüne geçilmesi için Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre düzenleme yapıldığı vurgulanarak şöyle denildi:

“Önceden otobüsle seyahat etmek için yolcu bileti alan; ancak sefer başlamadan aşı ve PCR kriterlerine uygun olmadığı tespit edilen yolcular için, sefer başlayıncaya kadar talepte bulunulması halinde, daha önce düzenlenmiş yolcu bileti yerine ikinci bir talimata kadar 6 ay geçerli açık bilet düzenlenebilecek”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir