Gündem

Restoran ve AVM’lere gidenler dikkat! Yasak kararı açıklandı

Milyonlarca araç sahibi kişiye çok önemli uyarı yapıldı. Bu doğrultuda restoran AVM ve gece kulüplerine giden vatandaşlar vale ücretleri ile ilgili şikayetlerde bulunmaya başlarken Dr. Murat Can çok önemli açıklamalarda bulundu. Murat Can’ın aktardığı bilgilere göre yeni düzenlemeyle vale hizmetinin verilmesi için ‘ruhsat’ şartı olduğu vurgulandı.

MUTLAKA BİLGİ SAHİBİ OLUNMALI

İnsanların isteğine bağlı olması gereken bu hizmetin, çoğu zaman mecburiyet haline getirilmesi de yaşanan sorunlar arasında öne çıkıyor. Konu ile ilgili olarak İstanbul Kent Üniversitesi Adalet Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Murat Can Pehlivanoğlu açıklamalarda bulundu ve Temmuz ayında yürürlüğe giren mevzuatla vale hizmetinin düzenlendiğini, vatandaşın da bu konuda mutlaka bilgi sahibi olması gerektiğini ifade etti.

RUHSAT OLMASI GEREKİYOR

Konu ile ilgili olarak Dr. Murat Can açıklamalarında yeni düzenleme ile vale hizmetinin verilmesi için ‘ruhsat’ şartı olduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Bu hizmetinin verilmesi için öncelikle vale şirketinin ruhsat alması gerekiyor. Aynı zamanda otel, restoran gibi işletmelerin de vale şirketiyle bir sözleşme imzalaması gerekiyor. Dolayısıyla artık valeler, belli bir bölgeyi parselleyerek ‘Ben bu bölgenin valesiyim’ demek yerine, ‘Ben şu otelin, restoranın, alışveriş merkezinin valesiyim’ demeli. Çünkü restorana veya otele gittiğinizde valeler ile işletmeler birbirleriyle bağlantıları olmadığını iddia ediyor. Bu tamamen yanlış bir yaklaşım. Eğer ortada vale hizmeti veren bir şirket varsa hizmeti alan restoran, AVM ya da otel ile bir sözleşme imzalayıp, belediyeye sunmuş olması gerekiyor”