EkonomiGündem

Türkiye’deki herkes için anlaşma! İhtiyaç sahibi herkese kolay kredi verilecek!

Türkiye tarafından Paris İklim Anlaşmasının imzalanması ile birlikte üretimimizden sofradaki sebzeye, attığımız adımdan düğünlere ve hatta aldığımız nefese kadar hayatımızda yeni bir dönem başlayacak. Bu doğrultuda önemli değişiklikler yapılması bekleniyor ve kolay kredi için düzenlemeler yapılacak.

Bu anlaşmanın düzenlemelerini Milliyet Gazetesinden Önder Yılmaz bugünkü köşesine taşıdı. Bu düzenlemeler kapsamında  kolay kredi verilecek.

KOLAY KREDİ VERİLECEK

Önder Yılmaz konu hakkında köşesinde şu ifadelere yer verdi:

– Türkiye her ne kadar 100 milyar dolar olarak açıklanan Yeşil İklim Fonu’na ulaşamasa da başka fon kapıları açılacak. Özellikle belediyeler ve özel sektör yeşil dönüşüm nedeniyle uluslararası zeminde ayaklarını daha sağlam basacak ve kolay kredi bulabilecek. Dünya Bankası’nın diğer fonlarına kolay ulaşılabilecek. Bu çerçevede Türkiye, Almanya ve Fransa başta olmak üzere Avrupa kalkınma bankalarıyla yeşil dönüşüm eksininde daha şimdiden 3 milyar dolarlık hibe ve kredi fonu içina müzakereler yürütüyor.

EKİM AYININ SONUNDA

– Ekim ayının sonunda Glasgow’da gerçekleştirilecek BM İklim Çerçeve Sözleşmesi’ne taraf ülkeler (COP26) toplantısında masaya oturacak, söz sahibi olacak. Türkiye’yi fon açısından sıkıntıya sokan gelişmiş ülkeler statüsü olan Ek-1 listesinden çıkmak için Türkiye sesini daha gür çıkaracak. Uluslararası çıkarlarını daha güçlü koruyabilecek.

– İktidar ve muhalefet partilerinin uzlaştığı neredeyse tek konu olan iklim krizine yönelik toplumda yaygın bir farkındalık kampanyası yürütülecek.