EkonomiGündem

Vatandaşlara sevindiren haber verildi! 48 yaşında emeklilik hakkı getirildi

Bilindiği gibi kadın çalışanlar ile erkek çalışanların emeklilik yaş hesaplamaları farklı oluyor. Kadın çalışanların ilk işe giriş tarihleri ne kadar erken olursa emeklilik yaşı o kadar erken olabildiği gibi buna bir de doğum borçlanması eklendiği durumda emeklilik yaşı biraz daha erkene çekilebiliyor.

Kadınlara sağlanan doğum borçlanması erkekler için de askerlik borçlanması gibi oluyor. Eğer çalışanlar askere gitmeden önce sigortalı işe girmişlerse askerlik borçlanması ile emeklilik yaşı biraz daha önce çekilebiliyor. Bu bazı durumlarda 1 günlük borçlanma 2 yıl erken emeklilik anlamına gelebiliyor.

48 YAŞINDA EMEKLİLİK HAKKI

Bir erkek çalışan kendisine dair doğum tarihi ve ilk işe giriş bilgilerini SGK Uzmanı ile paylaştı. Erkek çalışan kaç yaşında emekli olabileceğini sordu ve soru şu şekilde oldu:

“1 Mayıs 1966 doğumluyum. SSK girişim 15 Aralık 1984 olup 3637 gün prim ödemem var. Nasıl ve ne zaman emekli olurum?”

SGK uzmanı ise soruyu iki aşamalı olarak yanıtladı. Yanıtın ilk aşamasında çalışanın normal şartlarda emekli olmak için sağlaması gereken şartlar açıklanırken “Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5225 gün prim ödeme ve 48 yaş şartlarına tabisiniz. 1588 gün daha prim ödeyerek priminizi 5225 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz” şeklinde yanıt verildi.

3600 GÜN ŞARTI

Bunun yanı sıra yanıtın ikinci aşamasında ise çalışanın 3600 günden emeklilik hakkı olduğu belirtilerek şöyle denildi:

“3600 günden fazla prim ödemeniz olduğundan, bundan sonra prim yatırmasanız da 60 yaşınızı dolduracağınız 1 Mayıs 2026’da emekli olmanız da mümkün.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir