GenelGündem

Vali’den herkesi şaşırtan açıklama: ‘İşsizlik yok, iş beğenmemezlik var’

Nice üniversite mezunu genç, donanım ve becerilerinin çok altında işlerde çalışarak minimum maaşlarla günümüz şartlarında geçinmeye çalışırken Amasya Valisi Mustafa Masatlı’dan herkesi şaşırtan bir açıklama geldi. Vali, işsizlik gibi bir sorunun olmadığını, asıl problemin iş beğenmemezlik olduğunu ifade etti.

Mustafa Masatlı, fabrikaların çalıştıracak elemana ihtiyaçları olduğuna değinerek kadın elemana da ihtiyaç duyulduğunu açıkladı:

“Hatta ‘bayanlara bile biz iş verebiliriz. Küçük ölçekte, ağır olmayan, bayanların yapabileceği işleri verebiliriz’ dediler. Bilginiz olsun. İş arayan varsa gönderin. Şu anda mermerle ilgili ciddi derecede açık var. Eleman bulamıyorlar. Yaklaşık 4 bin TL de maaş veriyorlar.”

Herkesin bir masa başı iş istediğini belirten Masatlı şöyle devam etti:

“Ama öyle değil ki. Bu memlekette her şeye ihtiyaç var. Toplumda her işin bir karşılığı var. Ona da ihtiyaç var. Ama maalesef herkes aynı şeyleri istiyor. Ama bundan dolayı ciddi derecede bizler de zorlanıyoruz.”

Kentin en büyük iki OSB’sindeki fabrikaların eleman ihtiyaçları bulunduğunu vurgulayıp muhtarlardan iş arayanların buralara yönlendirmelerini isteyen Masatlı, “Yoksa iş var. Hele hele Amasya’da iş var. İşle ilgili sorun yok. Merzifon Organize Sanayi Bölgesi (OSB) de aynı. Orada da eleman bulamıyorlar. Buradaki organize sana bölgesinde de aynı. İş arayanları hemen yönlendiriyorsunuz. İnsanlar iş beğenmediğinden dolayı işsiz. İş bulamadığından dolayı değil” diyerek açıklamalarını bitirdi.