EkonomiGündem

Ülkemizdeki işsizlere yeni fırsat verildi! 1 milyon kişiye istihdam sağlanacak: Aylık 7 bin lira maaş verilecek

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre işsizlik oranı yüzde 12,1. Bu oran 15-24 yaş grubunda ise yüzde 22,7 seviyesinde bulunuyor. Öte yandan bazı sektörler de bünyesine katacak gençler arıyor. Bu sektörlerin başında pandemiyle birlikte dünyada ve Türkiye’de daha da büyüyen e-ticaret geliyor. Bu doğrultuda şirket sayısının 350 bine çıkması bekleniyor ve en az 1 milyon kişiye ihtiyaç duyulacağı ifade ediliyor.

E-ticaretin Davos’u olarak kabul edilen World Ecommerce Forum, 21 Ekim’de İstanbul’da düzenlenecek. Sektörü buluşturacak forum öncesinde uluslararası e-ticaret platformu WORLDEF’in Başkanı Ömer Nart’tan Türkiye’deki e-ticaret sektörü hakkında bilgi aldık. “2020’de Türkiye’de e-ticaret hacmi, 2019’a göre yüzde 66 artış göstererek 226.2 milyar liraya yükseldi. Ayrıca, 2019’da e-ticaret hacminin genel ticarete oranı yüzde 10 civarındaydı, 2020’de yüzde 16 oldu” diyen Nart, pandeminin etkisiyle yakalanan bu ivmenin artarak devam edeceğini söyledi.

SAYININ 350 BİNE ÇIKMASI BEKLENİYOR

Ömer Nart açıklamalarının devamında bu artışın insan kaynağı açığı başta olmak üzere pek çok sorunu da beraberinde getirdiğini belirterek 2019’da 70 bin civarında e-ticaret firması faaliyet gösterirken bu sayının 260 bine çıktığına dikkat çekerek şöyle devam etti:

“Bu firmalar, e-ticaretten anlayan çalışana ihtiyaç duyuyor. Ama nitelikli personel bulunamıyor. Bu sebeple e-ticarette ciddi bir yetişmiş işgücü sorunu var. 2021 sonunda bu alanında faaliyet gösteren firmaların sayısının 350 bine çıkması bekleniyor. Yani insan kaynağı ihtiyacı daha da artacak. Şu andaki ihtiyacın lojistik sektörü de dahil olmak üzere en az 1 milyon kişi olduğunu tahmin ediyoruz.”

7-8 BİN LİRAYA KADAR MAAŞ

Ömer Nart açıklamalarının devamında bu alanda işe başlayan gençlerin birkaç yıl içinde maaşlarının 7-8 bin TL’ye kadar yükselebildiğini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Kişinin yeteneklerine göre bu rakamlar değişiyor. Yazılımcılar, dijital pazarlamacılar gibi iş kollarında 10-20 bin TL civarı maaş alanlar var. E-ticaret müdürleri ve direktörler ise 20-30 bin TL arasında maaş alıyorlar. Kendini geliştiren kişilerin sektörde bir anda yıldızı parlıyor ve herkesten teklif gelmeye başlıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir