EkonomiGenelGündem

Enerji Bakanı Dönmez, milyonlarca vatandaşla kötü haberi paylaştı: Elektrik ve doğalgaza yeni zam gelebilir…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, EIF Dünya Enerji Kongresi ve Fuarı’nın açılışına katıldı. Video konferans yöntemiyle katıldığı açılışta enerji maliyetleriyle ilgili milyonlarca vatandaşı ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez, maliyet artışlarını en az seviyede yansıtmak bütün çabayı sarf ettiklerini açıklarken aynı zamanda elektrik ve doğalgaza yeni bir zam gelebileceğinin de sinyalini verdi.

Bakan Dönmez, Avrupa’da enerji fiyatlarının tarihi rekorlar kırdığını, tedarik sorununun çözülememesi durumunda durumun daha da kötüleşeceğine yönelik öngörüler bulunduğunu söyledi. Diğer yandan, dünya genelinde rekor seviyede artan enerji fiyatlarından Türkiye’nin de etkilendiğine işaret etti ve şöyle dedi:

“Enerji fiyatlarının küresel ekonomileri allak bullak ettiği bir dönemde, maliyet artışlarının vatandaşlarımıza en az seviyede yansıması için elimizden gelen bütün çabayı ortaya koyuyoruz. Elektrikte yaptığımız sosyal destek yardımlarıyla bugüne kadar 2,1 milyon haneye 3,1 milyar liralık destek sağladık. Hane halkını, esnafımızı ve üreticilerimizi korumak için elimizdeki bütün imkanları sonuna kadar kullanacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir