EkonomiGündem

Bundan sonraki zamlar pompa fiyatlarına yansıyacak! Akaryakıt fiyatlarına 3 TL zam açıklaması geldi

Gelir İdaresi E. Strateji Geliştirme Daire Başkanı Nazmi Karyağdı akaryakıt fiyatları hakkında çok önemli bir açıklama yaptı. Nazmi Karayağdı açıklamalarında akaryakıt fiyatlarını dengede tutan Eşel Mobil Sistemi ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak devletin daha fazla ÖTV karşılayabilecek durumda olmadığını sistemden vazgeçilmesi durumunda akaryakıt fiyatlarının otomatik olarak 2,5 – 3 TL yükseleceğini vurguladı.

AKARYAKITA 2,5 – 3 TL ZAM

Akaryakıtta uygulanan eşel mobil sistemi kapsamında, artan maliyetlerin tüketicilere yansımaması için, kur ve petrol fiyat artışları ÖTV’den karşılanıyor. Ancak gerek kur gerekse petrol fiyatındaki aşırı artış, vergi oranlarında indirime yönelik marj bırakmadı. Gelir İdaresi E. Strateji Geliştirme Daire Başkanı Nazmi Karyağdı, eşel mobil sistemden vazgeçilmesi halinde verginin fiyata eklenerek litre başına 2.5-3 TL arasında zammın otomatik olarak pompa fiyatına yansıtılacağını bildirdi.

Karayağdı açıklamalarının devamında enflasyonudüşürmeyi hedefleyen maliye politikasının aracı olarak uygulanan sistemin vergi gelirini azaltmasına karşın, vatandaş ve işletmelerin fiyat artışına maruz kalmasını önlediğini vurguladı ve bunun maliyet enflasyonunu önemli ölçüde azalttığını dile getirdi.

KAYNAK ARAYIŞI

Nazmi Karayağdı açıklamalarında ÖTV kaynaklı azalan vergi geliri için yeni kaynak arayışlarına girişildiğine değindi ve bunları “Tütün ve alkol ürünleri üzerindeki ÖTV’nin artırılması, finansman gider kısıtlaması, araç giderlerinin yüzde 70’inin gider yazılması, bu yıl yüzde 20’ye inmesi gereken kurumlar vergisi oranının yüzde 25’e çıkarılması vb. gibi” şeklinde sıraladı.

EŞEL MOBİL SİSTEM NEDİR?

Eşel Mobil Sistemi (EMS), akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV’nin (Özel Tüketim Vergisi) indirilmesi ya da artırılması uygulamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir