Bilim, TeknolojiGenelGündemSağlık

Fazla kilosu olan kişiler dikkat! Obezite, koronavirüse davetiye çıkarıyor, ciddi oranda risk faktörü oluşturuyor

Koronavirüs ile ilgili yapılan çalışmalar aylardır sürerken Trakya Üniversitesi (TÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ’dan da çalışmaları destekleyecek yeni bir açıklama geldi. Üstündağ, fazla kilosu olan ve obeziteyle boğuşan kişilerin koronavirüse yakalandıklarında normal kilosu olan bireylere göre daha fazla risk taşıdıklarını belirtti.

AA muhabirine konuşan Prof. Dr. Üstündağ, obezitenin tüm dünyada artmaya ve sağlık sorunları oluşturmaya devam ettiğini söyledi. Obez kişilerde diyabet ve hipertansiyon gibi birçok kronik hastalığın sıkça görüldüğünü anlatan Üstündağ, obezitenin bağışıklık sistemini (immün sistem) olumsuz etkilediğini vurguladı.

Üstündağ, obezitenin yaygın olmasından dolayı halk sağlığını tehdit ettiğini belirterek, “Özellikle hastalık derecesinde kabul ettiğimiz morbid (aşırı ve hastalıklı şişmanlık) obezlerde tehlike çok daha büyük. Obezite, Kovid-19 için ve Kovid-19’un olumsuz sonuçları için bir risk faktörü.” dedi.

Üstündağ açıklamalarına şöyle devam etti:

“İmmün sisteminin sağlıklı şekilde çalışmasını, virüslerle, bakterilerle ve dıştan gelen patojenlerle mücadelesini tam manasıyla yerine getirmesini engelliyor. Dolayısıyla özellikle morbid obez dediğimiz kişilerde enfeksiyonlara açık olmanın yanında diyabet, hipertansiyon ve kansere yatkınlık söz konusu oluyor. Obezite tek başına böbrek yetmezliği geliştirebiliyor, bu anlamda da bütün olumsuz sonuçlar gibi Kovid-19 enfeksiyonuna yatkınlık ve Kovid 19 hastalığının daha ağır geçirilmesiyle sonuçların daha olumsuz gerçekleşmesi ihtimali artıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir