Gündem

8,4 şiddetinde deprem! Bu illerde yaşayanlar dikkat! Peş peşe açıklamalar geldi

Girit’te, geçtiğimiz günlerde 6.3’lük deprem meydana geldi. Bu deprem Antalya, İzmir, Aydın ve Muğla’da da hissedildi. Deprem profesörü Hasan Sözbilir ise bu depremler hakkında açıklamalarda bulundu. Sözbilir yaptığı açıklamalarında Helen yayının önemine dikkat çekerek Tsunami oluşabilecek kentleri sıraladı.

YÜZLERCE ARTÇI OLDU

Son dakika: Yunanistan’ın Girit Adası’ndaki Lasithi bölgesinde 6,3 büyüklüğünde meydana gelen deprem Türkiye’de de hissedildi. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir depremler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Sözbilir açıklamalarında son 24 saat içinde Ege kıyılarında oluşan yüzlerce artçının bunun işareti olduğunu belirtti.

8,4 ŞİDDETİNDE DEPREMİN HABERCİSİ Mİ?

Yeni Asır’ın haberine göre; Deprem Profösörü Hasan Sözbilir, Girit’in doğusunda meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki depremi yorumladı. Sözbilir açıklamalarında depremin KD-GB uzanımlı normal türdeki bir faydan kaynaklandığını belirtti ve şöyle devam etti:

“Girit depreminin geçmişte büyüklüğü 8.4’e varan yıkıcı depremler üretmiş olan Helen yayını tetiklemiş olma ihtimali var.

Bu fay hattının deprem üretmesi durumunda özellikle İzmir, Aydın, Muğla, Antalya bölgeleri büyük zarar görebilir. Kayadaki etkinin yanı sıra bu bölgelerde tsunami oluşabilir.”

Helen yayı, İyon Denizi’nden başlayıp, Girit Adası’nın güneyinden geçerek Fethiye Burdur fayına bağlanıp Anadolu karasına ilerliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir