EkonomiGündem

Devletten gençlere yeni destek kampanyası başlatıldı: 200 bin lira hibe olarak verilecek

Türkiye ekonomisi ve sanayisinin yeşil dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla iklim değişikliğiyle mücadele çalışmaları kapsamında çeşitli destek verileceği belirtildi. Bu destek kapsamında yeşil dönüşüm projesi geliştiren genç girişimcilere 200 bin liralık hibe desteği sağlanacağı vurgulandı.

HİBE DESTEĞİ SAĞLANIYOR

TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim Programı (BİGG) Programı, “teknolojik Ar-Ge ve inovasyon” içeren projeler için açılan çağrılara yüzde 100 geri ödemesiz (hibe) desteği sağlanacağı belirtildi. Konu ile ilgili olarak hem iklim değişikliğiyle mücadele hem de Türkiye’nin ekonomisi ve sanayisinin yeşil dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla BİGG Yeşil Büyüme Çağrısı açıldı.

Söz konusu çağrı için TOBB ETÜ, Hacettepe Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi (TTM) ve Konya Ticaret Odası (KTO) iş birliğiyle BİGG GARAJ Girişimcilik Destekleme Programı uygulanacak. Program kapsamında 200 bin liralık TÜBİTAK hibe desteği için ilk tematik başvurular alınmaya başlandı.

Tüm bunlarla birlikte BİGG GARAJ Programı kapsamında teknoloji tabanlı girişimcilik eğitimleri, iş planı oluşturma, proje yazma eğitimleri sağlanacak ve ve tüm mentorluk destekleri TOBB ETÜ TTO GARAJ tarafından ücretsiz gerçekleştirilecek.

Bu projede bazı termik alanların yer alacağı ifade edildi. Bu alanlar ise “İklim Değişikliği, Çevre ve Biyoçeşitlilik”, “Karbon Salımı ve Sera Gazı Emisyonlarının Düzenlenmesi Amacına Katkı Sunacak Çalışmalar”, “Temiz ve Döngüsel Ekonomi”, “Temiz, Erişilebilir ve Güvenli Enerji Arzı”, “Yeşil ve Sürdürülebilir Tarım”, “Tarladan Sofraya Sürdürülebilir Tarım”, “Sürdürülebilir Akıllı Ulaşım” şeklinde sıralandı.

ARANAN ŞARTLAR

Bu proje için başvuru yapacak olan adayların herhangi bir ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı öğrenci veya mezun olması, daha önce Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği ya da TÜBİTAK 1512 Programı 2. Aşaması kapsamında destek almamış olması, ön başvuru tarihi itibarıyla herhangi bir işletmenin ortaklık yapısında yer almaması şartlarına haiz olması gerekiyor.

BAŞVURULAR YARIN SON

Teknoloji tabanlı ve inovasyon içeren projelerini gerçekleştirmek ve 200 bin liralık yüzde 100 geri ödemesiz (hibe) destekle kendi şirketini kurmak isteyen girişimci öğrenciler başvuru için gerekli şartlara ve bilgiye “https://etugaraj.org/” adresinden ulaşılabiliyor. Program kapsamında son başvurular yarın alınacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir