EkonomiGündem

2022 asgari ücret için beklenen açıklama geldi! Asgari ücrete çok büyük zam bekleniyor! 45 yıllık asgari ücretlere bedel bir artış olacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun aralık ayı itibarıyla 2022’de geçerli olacak asgari ücret belirleme görüşmelerine başlayacak. Asgari ücret için zam pazarlığı öncesinde Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’dan çok önemli bir açıklama geldi. Atalay açıklamalarında 45 yıldır asgari ücret belirlendiğini bu yıl da 45 yıla bedel bir yıl olacağını belirtti.

ASGARİ ÜCRET ZAMMINA DEĞİNDİ

2022 asgari ücreti ne olacak sorusunun cevabı beklenirken, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’dan kritik bir açıklama geldi. Atalay, TİSK tarafından İstanbul’da düzenlenen Ortak Paylaşım Platformunda yaptığı konuşmada, aralık ayında başlaması beklenen 2022 asgari ücret belirleme görüşmelerine yönelik kritik bir mesaj verdi.

Ergün Atalay Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) MESS Teknoloji Merkezi’nde (MEXT) “İşimizin Yarını” ana temasıyla düzenlediği Ortak Paylaşım Forumu’na katıldı ve önemli açıklamalarda bulundu. Atalay açıklamalarında forumun su, çevre ve iklim değişikliğiyle ilgili sorunların çözümü açısında önemli olduğunu belirterek bu problemler çözülmeden diğerlerinin çözülemeyeceğini vurguladı.

45 YILA BEDEL BİR ARTIŞ

Burada yaptığı konuşmasında asgari ücret zammına da değinen Ergün Atalay açıklamalarında 45 yıla bedel bir artış olacağını ifade etti. Atalay bu konuda şu ifadeleri kullandı:

“Asgari ücretli 7 milyon insan var. Asgari ücret, ‘Bu ücretin altında işçi çalıştıramazsın’ demek. Bu ücret 12 kalemi ilgilendiriyor. İnsanlar bu ücretle geçinmeye mahkum durumda. Bu ücretle 10 gün geçinemezsiniz. Bazı işverenler, ‘Asgari ücret yükselirse batarız.’ diyor. O zaman sen bu ücretle geçinmeyi dene bakalım. Bu sene kamu çerçeve protokolü sözleşmesi yaptık, geçen dönemler ve ondan önceki kamu sözleşmelerindeki aldığımız oranlar iyiydi ama bu sene biraz daha mükemmel oldu. Kamuoyunun yüzde 90’ının memnun olduğu bir sözleşme oldu. Yeterli mi? Değil. Asgari ücret önümüzdeki dönem hiç olmadığı kadar önemli. 45 senedir asgari ücreti konuşuyoruz. Bu sene 45 seneye bedel bir sene. Onun için toplumu tebessüm ettirecek, toplumu memnun edecek, bizim razı geleceğimiz bir tablo çıkarsa biz de altına imza atarız. 44 senede dört kere biz de alınan karara imza atmışız. İnşallah bu sene beşincisi olur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir