Gündem

Bir ilimiz için alarm verildi! 6 ay karantina kararı alındı: Çok hızlı aşılama başladı

Adıyaman’ın Gerger ilçesinde bir çiftçiye kurt saldırdı ve ağır yaraladı. Saldıran kurt kuduz çıktı ve meralara hayvan giriş- çıkışları yasaklanırken, ilçe merkezi ve bağlı köylerdeki çiftçi ve besiciler bilgilendirip, hayvanları aşılanmaya başlandı. Ayrıca bir karar daha alındı ve 6 ay karantina getirildi.

AŞILAMA BAŞLADI

Adıyaman’ın Gerger ilçesinde çiftçiye saldırıp ağır yaralayan kurt kuduz çıkınca karantina kararı alındı. Meralara hayvan giriş- çıkışları yasaklanırken, ilçe merkezi ve bağlı köylerdeki çiftçi ve besiciler bilgilendirip, hayvanları aşılanmaya başlandı.

Çiftçi Ali Deniz tarlasına giderken ilçe merkezine yakın bir bölgede kurt saldırısına uğradı. Kurt saldırısı ise çevredekilerin tüfekle vurması ile sona ererken Ali Deniz ağır yaralandı ve hastaneye kaldırıldı.

6 AY KARANTİNA KARARI ALINDI

Öldürülen kurttan Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri numune aldı ve Adana Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’ndeki incelemede kurdun kuduz olduğu ortaya çıktı. Bu gelişmenin üzerine Kaymakam Emin Kaymak başkanlığında Gerger İlçe Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu üyeleri toplandı. Bu toplantıda 6 ay karantina kararı alındı.

İlçenin birçok yerine kuduz riski olduğuna dair tabelalar asılırken, meralara hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı.

Bunun yanı sıra Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ayrıca ilçe merkezi ve bağlı köylerdeki çiftçi ve besicileri bilgilendirip, hayvanları aşılamaya başladı.