EkonomiGündem

Bakanlık yeni kampanyasını duyurdu: Başvuru yapana vatandaşlara 6 bin lira destek ödemesi yapılacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli koronavirüs döneminde maddi sıkıntı yaşayan vatandaşlar için önemli bir açıklama yaptı ve destek verileceğini duyurdu. Bakan Pakdemirli’nin açıklamalarına göre hayvan sahiplerinin sürü yöneticisi istihdam etmeleri karşılığında devlet tarafından yapılan hibe olarak bilinen çoban istihdam desteğine ilişkin 6 Bin TL vatandaşa hibe desteği yapılacak.

BAKAN PAKDEMİRLİ’NİN AÇIKLAMALARI

Bu destek hakkında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı açılamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Bildiğiniz üzere geçen yıl anaç koyun desteğini yüzde 20 artışla 30 liraya, anaç keçi desteğini de yüzde 40 artışla 35 liraya yükselttiğimizin müjdesini küçükbaş hayvancılığın merkezi konumu olan Mersin’den vermiştik. Bugün yine Mersin’den sürü büyütme ve yenileme desteğini yüzde 25 artırarak 125 liraya, çoban istihdamı desteğini de yüzde 20 artırarak 6 bin liraya yükselttiğimizin müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum”

DESTEK ŞARTLARI

Çoban istihdam ve sürü yöneticisi desteği 250 ve üzerinde küçükbaş koyun ve keçi hayvanı olanlara verilmektedir. Bu destekten faydalanmak için bazı şartlar da aranmaktadır. Bu şartlar ise şu şekilde ifade edildi:

Çobanın hayvan çiftliğinde çalışıyor olması şartı vardır.

Desteklemeden faydalanmak isteyen çiftçilerimizin başvuru süresi içinde TÜRKVET’te yapılan kontrollerde en az 250 baş anaç küçükbaş hayvanının bulunması gerekir.

Çobana ait o yıl içindeki SGK primleri, SGK tescili olan çiftlik üzerinden kesintisiz olarak en az 5 ay süre ile işletme sahibi veya çoban tarafından yatırılma geçmişi olması gerekir.

Çobanların, sürü yetiştiriciliği eğitimi almış ve sertifikalarının olması gerekir.