EkonomiGündem

Bu geceden itibaren geçerli olacak! Otomobil sahipleri dikkat: Trafiğe çıkartmayacak zam! Akaryakıt fiyatlarına çok büyük zam geldi

Dolar/TL kuru ile petrol fiyatlarındaki artış, akaryakıt fiyatlarında da zamları beraberinde getirirken ülkemizdeki otomobil sahiplerine peş peşe kötü haber verildi. Bu doğrultuda bu geceden itibaren geçerli olacak benzin ve motorine zam yapıldı. Benzin ve motorine 41 kuruş zam yapılırken benzindeki artışın bir kısmı ÖTV’den karşılanırken benzindeki pompa artışı 18 kuruş motorindeki pompa artışı ise 41 kuruş oldu.

BÜYÜK ZAM GELİYOR

Sektör kaynaklarına göre; 16 Ekim Cumartesi gününden geçerli olmak üzere benzin ve motorin gruplarında 41 kuruş fiyat artışı olacak. Ancak benzin grubundaki artışın bir kısmının Eşel Mobil Sistemi gereği ÖTV’den karşılanacak.

BENZİNE 18 KURUŞ

Konu ile ilgili olarak NTV’nin aktardıklarına göre Eşel Mobil Sisteminde benzin için 23 kuruşluk bir alan kalmıştı bu zammın bir kısmı ÖTV’den karşılanacak ve benzinde pompa fiyatlarına 18 kuruş zam gelmiş olacak.

MOTORİNE 41 KURUŞ

Motorinde ise 41 kuruşluk zammın tamamının yansıması bekleniyor. Ayrıca bu zammın motorinin litre ve pompa fiyatlarına tamamen yansıması bekleniyor.

EPGİS’TEN AÇIKLAMA

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Genel Başkanı Fesih Aktaş, ÖTV’nin yeniden fiyatlara yansıtılmasının zayıf bir ihtimal olduğunu ancak yansıtılırsa bu durumun yüzde 50’ye yakın bir zam anlamına geleceğini ifade etmişti.

Konu ile ilgili olarak Aktaş devletin eşel mobil sistemi ile akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasını önlemek için 31 milyar liralık vergi gelirinden feragat ettiğini belirterek bu rakamın yıl sonuna kadar 46 milyar TL seviyesine çıkmasının öngörüldüğünü vurguladı.

ÖTV’nin yeniden fiyatlara yansıtılmasını zayıf ihtimal gördüklerini de belirten Aktaş, bu durumda fiyatlarda yüzde 50’ye yakın zam gerekeceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir