GenelGündem

Uzman isimden Türkiye’de yaşayan milyonları ilgilendiren bir açıklama geldi: 20-30 milyona ulaşacak bir göç dalgası bekleniyor…

Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, Türkiye’de yaşayan herkesi ilgilendiren yeni bir göç açıklamasında bulundu. ABD merkezli Climate Central adlı organizasyonun küresel ısınma ile ilgili hazırladığı çalışma kapsamında değerlendirmeler yapan Kurnaz, Türkiye için kuralık ve sıcak hava artışlarına bağlı 20-30 milyonları bulması beklenen göç dalgalarının altını çizdi.

İstanbul’da Sular Altında Kalacak Yerler

Çalışmaya göre, en son ‘iklim değişikliği’ haritasında 1 buçuk derecelik ısınma sonucunda 40 yıl içinde İstanbul’un kıyı haritası da değişecek, 3 derecelik kötümser senaryo gerçekleşirse deniz suları sahillerden iki kilometre kadar içeri girecek, başta Dolmabahçe ve Çırağan sarayları olmak üzere birçok yapı ve bölge sular altında kalacak. Prof. Dr. Levent Kurnaz ise yaptığı değerlendirmede, “Bilimsel açıdan ciddi, doğru bir çalışma değil. Çünkü önümüzdeki 40 yılda deniz seviyesindeki yükselmeyi söylüyorlar, önümüzdeki 40 yılda deniz seviyesi o kadar yükselmez” dedi ve devam etti:

“İnşallah yükselmez. Çünkü sıcaklık 4 derece yükselecek olursa Kadıköy Boğa heykeline kadar deniz seviyesinin yükselmesinden bahsediyorlar, bu önümüzdeki 40 sene içerisinde olası bir şey değil. Ama dünyanın sıcaklığı 4 derece yükselirse, deniz seviyesi Boğa heykeline kadar gelir mi? Kesinlikle gelir. Ne zaman gelir? 100 sene sonra, 300 sene sonra… Yani bugün yaşayan insanların çok fazla uykusunu kaçırmaya gerek yok. Bilimsel konularda daha fazla ince eleyip, sık dokuyarak haber yapmakta fayda var. Bu olmaz değil ama çok detayları olan bir konu. Böyle ‘aman Allah’ım İstanbul bitti artık, önümüzdeki 40 sene deniz seviyesi şöyle olacak’ şeklinde paniğe gerek yok.”

20-30 Milyon Mülteci Gelebilir

Kuraklık ve sıcak hava dalgaları konusunda ise “Şu anda bakacak olursak bizim başımızda çok ciddi bir kuraklık sorunu var ve Türkiye bu kuraklıkla çok çok daha fazla boğuşmak zorunda kalacak” diyen Kurnaz, Pakistan, Bangladeş bölgesinde çok ciddi sıcak hava dalgaları ve buna bağlı olarak önemli can kayıpları olacağına dikkat çekerek açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bundan dolayı da oradaki insanların bizim bulunduğumuz coğrafyaya doğru hareketlenmesi söz konusu. Benzer şekilde Mısır ve Etiyopya bu tanesi. Orada bir savaş olacak olursa yine bizim tarafımıza doğru bir insani hareketlenme olacak. Bu Suriyeli olayında olduğu gibi 3-5 milyon değil, 20-30 milyon mülteciden bahsediyor olacağız. Türkiye’nin gündemindeki ana problem bu. Yani 2 yıl içinde 20-30 milyon mülteci gelirse Türkiye’ye, geri kalan tüm sorunlar ikincil olur diye düşünüyorum” dedi.