EkonomiGündem

Lüks yat merkezi için personeller aranıyor! Başlangıç olarak 6 bin lira maaş verilecek: Eleman bulunamıyor

En önemli süper lüks yat merkezlerinden birinde yüksek maaşlara rağmen eleman sorunu çözülemiyor. Maaşların 5-6 bin TL’den başladığı sektörde toplam kazanç 1.4 milyar liraya kadar yükseldi. ASBAŞ Genel Müdürü Zeki Gürses yaptığı açıklamalarında eleman eksikliği sebebi ile siparişlerin geri çevrildiğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Şu an yat sektöründe 2 bin 148 kişi istihdam ediliyor. Firmalar aldıkları siparişlerle ilgili personel sıkıntısını İstanbul, Bodrum gibi bölgelerden geçici personel getirerek çözmeye çalışıyor.”

ANTALYA İLK SIRADA

Süper lüks yat ve tekne üretiminde, İtalya ile Hollanda’nın ardından üçüncü sırada olan Türkiye’de, Antalya Serbest Bölge, açık ara ilk sırada. Antalya’yı da Tuzla ile Bodrum izliyor.

ASBAŞ Genel Müdürü Zeki Gürses yaptığı açıklamalarında Antalya Serbest Bölge’de ticaret hacminin artışıyla yer sıkıntısının da had safhada olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Özellikle bölgede haziran ayında tamamladığımız ship lift, travel lift ve rıhtım yatırımları sonrasında yat firmaları ciddi siparişle karşı karşıya ama maalesef onların yeni yatırım yapabileceği bölgemizde yeterli açık alan olmadığından birçok siparişi geri çeviriyorlar. Aslında bu çok ciddi bir sorun olarak karşımızda. Bununla ilgili ne yapılabilir şeklinde gerek valilik gerek Ticaret Bakanlığı ile çalışmalarımız devam ediyor.”

5-6 BİN LİRA MAAŞLA PERSONEL BULUNAMIYOR

Gürses açıklamalarının devamında bölgedeki yat firmalarının usta- çırak olarak ara eleman sıkıntısı yaşadığını belirterek bölgedeki yat imalatı ve bakım-onarım taleplerinin çok hızlı artış gösterdiğini bu doğrultuda eleman sorunu yaşandığını en az 5-6 bin lira maaş verildiğini ancak personel bulunamadığını şu sözlerle belirtti:

“Bölgemizdeki yat imalatı ve bakım- onarım talepleri çok hızlı artış gösteriyor. Bununla birlikte firmalarımız da ciddi anlamda eleman sorunu yaşıyor. Kalifiye eleman statüsündeki çalışanın maaşı, deneyimine göre en az 5-6 bin TL’den başlıyor. Nitelik düzeyine göre de artış gösteriyor. Şu an yat sektöründe 2 bin 148 kişi istihdam ediliyor. Firmalar aldıkları siparişlerle ilgili personel sıkıntısını İstanbul, Bodrum gibi bölgelerden geçici personel getirerek çözmeye çalışıyor.”