GenelGündemSağlık

Sağlık Bakanı Koca herkes için açıkladı! Yerli aşı Turkovac’a nasıl gönüllü olunur?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile yerli aşı Turkovac’ı hizmete sunulmasındaki sürecin hızlanması için vatandaşları gönüllü olarak aşı olmaya çağırdı. Bu çağrıyla vatandaşlar takviye dozlarını Turkovac olarak hem aşı çalışmasına katkıda bulunabiliyor, hem de hatırlatma dozlarını yaptırmış oluyorlar. Peki gönüllü aşı nasıl olunuyor? Randevular nereden alınacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, resmi Twitter hesabı üzerinden, “Turkovac’ı Türkiye’nin hizmetine sunmaya hazırlanıyoruz. Daha önce 2 doz aşı yaptırmış, Covid-19 geçirmemiş, 18-59 yaş arası sağlıklı herkes bize destek olabilir! 3. doz aşı tercihi serbest. Ama madem gönüller yerli aşı Turkovac’ta, en az 3.000’imiz Turkovac’ı tercih etmeli!” açıklamasını yaptı. Bu açıklamanın ardından yerli aşı için nasıl gönüllü olunacağı da merak edilip araştırılmaya başlandı.

BAŞVURULAR E-NABIZ’DAN

Yerli aşı Turkovac için gönüllü olmak isteyen vatandaşlar bu işlemi e-Nabız sistemi üzerinden yapabilecekler.

İlk adım olarak, Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen e-Nabız sistemine T.C. Kimlik numarası ve E-Nabız şifresiyle giriş yapılacak.

Ardından e-Nabız ana sayfasında bulunan “Aşı Çalışması için Gönüllü Ol” başlığına tıklanacak ve bir sekme açılacak; orada iki ayrı sekmek çıkacak.

Son olarak TURKOVAC (3. Doz Covid-19 Aşısı Olacaklar) seçeneğine tıklayarak ve Turkovac hatırlatma dozu için randevu oluşturuluyor.