EkonomiGenelGündem

16 Ekim 2021 güncel akaryakıt fiyatları ne kadar? Zamdan sonra Total, Shell, BP, Opet akaryakıt fiyatları…

Dün gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine gelen 40 kuruşluk, motorine gelen 41 kuruşluk zammın ardından araç kullanan herkes güncel akaryakıt fiyatlarını merak etmeye ve araştırmaya başladı. Benzinde 17 kuruş, motorinde de 41 kuruşun tamamının pompaya yansımasıyla birlikte akaryakıt fiyatlarında da cepleri yakacak artış gerçekleşti. Zamdan bir süre etkilenmek istemeyen vatandaşlar dün gece benzin istasyonlarını doldurarak araç kuyruğu oluşturdular. Peki dün gece yarısından itibaren geçerli olan yeni akaryakıt fiyatları ne kadar? Total, Shell, BP, Opet, Petrol Ofisi benzin ve akaryakıt fiyatları

Dolar/TL kurunun 9,20 seviyesini geçmesi, akaryakıt fiyatlarındaki zammı da beraberinde getirdi. Motorinde ÖTV sıfırlandığı için gelen zammın tamamı pompaya yansıdı; benzinde ise 23 kuruşluk zam ÖTV’den karşılandı ve 17 kuruş zam pompaya eklendi. EPGİS de benzinin litre fiyatında 23 kuruş artış olduğunu ancak bu artışın eşel mobil sistemi kapsamından ÖTV’den karşılandığını ve pompa fiyatına yansımayacağını açıklamıştı. Diğer yandan bu şekilde benzindeki ÖTV de sıfırlanmış oldu.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

Böylelikle dün geceden itibaren geçerli olacak yeni fiyatlar da belli oldu. Bugün motorinin litre fiyatı İstanbul’da yaklaşık olarak 7,53’ten 7,94’e yükseldi.

Ankara’da 7,61’den 8,02’ye,

İzmir’de ise 7,62’den 8,03’e şeklinde bir artış yaşandı.

Benzinin litre fiyatı ise dün geceden itibaren İstanbul’da 7,78’den 7,95’e, Ankara’da 7,84’ten 8,01’e, İzmir’de 7,85’ten 8,02’ye yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir