GenelGündem

Yeni yasak kararı resmen duyuruldu! Valilik kararıyla artık 18 yaş altındaki çocuklara satılamayacak…

18 yaş altındaki tüm çocukları ve ailelerini ilgilendiren karar resmen duyuruldu! Valilik tarafından alınan son kararla 18 yaş altı çocuklar için tamamen yasaklandı. Alınan bu yeni karar doğrultusunda 18 yaşından küçüklere artık otobüs terminalleri, hava yolları acenteleri ve bilet satış noktalarında bilet satışı yapılamayacak; mutlaka aile bireylerinin bilgisi dahilinde olup olmadığı araştırılacak ve satış işlemi buna göre gerçekleşecek. İşte yeni yasak kararının detayları…

Hakkari Valiliği, 18 yaş altı bireyler için geçerli olacak yeni yasak kararını resmen açıkladı. Bu kapsamda 18 yaşından küçüklere otobüs terminalleri, hava yolları acenteleri ve bilet satış noktalarında bilet satışı artık yapılmayacak. Valilik bu yasak kararına gerekçe olarak ise; il sınırlarında ailesinin veya kurumun bilgisi dışında evden ve yurtlardan kaçan, kayıp çocuk ve gençlerin başlarına gelebilecek, ileride yaşamlarını olumsuz etkileyebilecek olayların engellenmesi, izinsiz il dışına çıkmaların önüne geçilmesi, ailelerdeki kayıp çocuk infialinin yaşanmasının engellenmesini gösterdi.

YASAL VASİSLE İLETİŞİME GEÇİLECEK

Yasak kararı kapsamında 18 yaşından küçüklerin seyahatleri için yanlarında velisi, vasisi veya kanuni temsilcisi bulunmadan yalnız başına bilet talep etmeleri  halinde iletişim araçları ile irtibata geçilerek, çocuğun yapmak istediği seyahate ilişkin bilgilerinin olup olmadığı teyit edilip ve bu durum tutanağa  bağlandıktan sonra bilet satışı yapılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir