GenelGündem

T.C. Kimlik Kartı olan her vatandaşı ilgilendiriyor! Yeni dönem resmen başladı: kimlikler artık…

Türkiye’de yaşayan ve yeni kimlik kartı sahibi olan herkesi yakından ilgilendiren yeni bir karar alındı! Resmi Gazete’de de yayımlanan bu karar doğrultusunda artık kimlik kartlarına uzaktan nitelikli elektronik sertifikalar yüklenebilecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan da Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla müjdeyi vererek T.C. kimlik kartlarına uzaktan Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) yüklenebileceğini açıkladı.

Alının bu yeni karar kapsamında artık kimlik kartları güvenli elektronik imza atabilmek için de kullanılabilecek. NES başvuru sahiplerinin kimliklerinin T.C. Kimlik Kartı vasıtasıyla uzaktan doğrulanarak uzaktan NES yüklenebileceğini belirten Dr. Sayan, “Düzenlemeyle kimlik kartları güvenli elektronik imza atabilmek için de kullanılabilecek. Değişiklik, memleketimize ve sektörümüze hayırlı olsun” dedi.

DETAYLARI TEK TEK AÇIKLANDI

Alınan kararda detaylı olarak tüm bilgilere yer verildi. Başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağından, NES yükleme işlemlerine kadar tüm bilgileri aşağıdaki bağlantı üzerinden görebilirsiniz.

YENİ KİMLİK KARTI KARARI

Fakat özetlemek gerekirse; ESHS internet sayfasından, başvuru sahibinin kimlik kartına nitelikli elektronik sertifika yüklenmesi talebinin ön başvurusunu alabilir. Bu başvurunun uygun bulunması halinde, başvuru sahibini nitelikli elektronik sertifika yükleme işleminin yapılacağı KEC’in olduğu yere yönlendirebilir. Kimlik kartına nitelikli elektronik sertifika ve benzer altyapıyı kullanan farklı elektronik sertifikaların yüklenebilmesi için gerekli olan rol ve güvenli iletişim sertifikaları sadece Kanun kapsamında faaliyet gösteren ESHS’lere verilir. Görevli ESHS tarafından rol ve güvenli iletişim sertifikaları KEC Standardı (TS 13585) ile belirlenen sürelere uygun üretilir. Görevli ESHS, rol ve güvenli iletişim sertifikalarına ilişkin diğer ESHS’lerden ücret talep edemez. ESHS, kimlik kartı vasıtasıyla kimlik doğrulayarak uzaktan gerçekleştirilen; nitelikli elektronik sertifika yükleme, Nitelikli elektronik sertifika yenileme, Nitelikli elektronik sertifika iptal işlemlerinin kesintisiz olarak yapılmasını sağlar.

ESHS kimlik kartına uzaktan nitelikli elektronik sertifika yüklenebilmesi için öncelikle 13/Ç maddesine  uygun olarak başvuru sahibinin kimliğini doğrular. Kimlik kartında daha önceden yüklenmiş sertifika mevcut ise başvuru sahibi bu sertifikalara ilişkin KEC vasıtasıyla bilgilendirilir. Kimlik kartında nitelikli elektronik sertifika yüklenebilecek bütün alanların dolu olması halinde, başvuru sahibi KEC vasıtasıyla bilgilendirilir ve yeni nitelikli elektronik sertifikanın kimlik kartına yüklenmesi için var olan sertifikalardan hangi sertifikanın üzerine yazılacağına ilişkin başvuru sahibinin onayı alınarak başvurunun yapıldığı ESHS’ye iletilir. ESHS’ye başvuru sahibinin yeni sertifika talebi, KEC vasıtasıyla doğrudan ya da KDHS üzerinden iletilir. ESHS, kendisine gelen başvuru sahibinin Kimlik Kartı doğrulama sertifikası örneği içerisinde yer alan bilgileri kullanarak nitelikli elektronik sertifikayı üretir, kendi güvenli iletişim sertifikası ve rol sertifikasını kullanarak KEC ile güvenli iletişim kurar, sertifikayı ve anahtarları doğrudan veya KDHS üzerinden KEC’e iletir. ESHS’den gelen sertifika ve anahtarlar KEC vasıtasıyla güvenli bir şekilde kimlik kartına yüklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir