EkonomiGenelGündem

Milyonların gözü kulağı burada! 2022 yılında asgari ücrete yüzlerce liralık zam geliyor! Yeni asgari ücret miktarı…

Aralık ayında açıklanması beklenen 2022 yılı asgari ücret tutarı için geri sayım başladı! Ülkemizde milyonlarca insan işverenlerin ödemekle yükümlü olduğu en düşük tutar olan asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışırken, gözler 2022 yılının Ocak ayından itibaren geçerli olacak zamasgari ücret tahminlerine çevrildi. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan da 2022 asgari ücret zam taleplerini duyurdu. İşte beklenen oranlarda anlaşmaya varılması halinde asgari ücretli çalışanların 2022 yılında alacakları yeni tutar…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in 2022 yılı için asgari ücret tutarı kapsamında yaptığı “Çalışanların hayatlarını düzenleyecek bir netice elde edilmesi konusunda çalışacağız” açıklamasının ardından açıklanması beklenen yeni asgari ücret miktarı için nefesler tutuldu. Milyonlarca çalışan, yeni yıldan itibaren aylık ne kadar maaş alacağını merak ederek araştırmaya başladı.

Asgari ücret konusunda beklentilerini açıklayan Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan da pandeminin etkilerinin azaldığı ve ekonominin hızla büyümeye devam ettiğini belirtti ve “İnanıyoruz ki, işverenler bu büyümede en büyük paya sahip işçilere cömert davranacaklar. Biz konfederasyon olarak enflasyonun üzerinde bir zam oranı talep edeceğiz” dedi.

Ülkemizde asgari ücretli çalışanların oranı yüzde 40; ve bu hiç de azımsanacak bir oran değil. Güncel ekonomik şartlar altında bu tutarla geçinmeye çalışanların yüreklerine biraz da olsa su serpecek oranlar ise nihayet belli oldu.

2022 YILI ASGARİ ÜCRET TAHMİNİ

Yıl sonu enflasyon oranının yüzde 16 civarında olması beklendiğinden asgari ücret artışının da 5-6 puan üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Bu oran da asgari ücrette yüzde 20’lik bir artış olacağının habercisi.

Buradan yola çıkılarak yapılan hesaplamalarla, 2022 yılında brüt asgari ücret 4.364,50 TL’ye,

net asgari ücret ise 3.447,50 TL’ye çıkacak.

Böylelikle asgari ücretli çalışanın maaşına yaklaşık 600 TL’lik bir zam gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir