Gündem

2 doz Biontech aşısı olanlar için flaş açıklama! Çok önemli karar alındı

Koronavirüs salgını kapsamında aşılama uygulamaları devam ederken son günlerde gündemde olan 2 doz BioNTech aşısı olanlar 3. dozlarını ne zaman olacağını merak ettiklerini belirtiyorlar. 3. doz BioNTech aşısıyla ilgili açıklama yapılırken Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Şu an için Türkiye’de risk taşımayan kişiler için 2 doz BioNTech yaptıranlara 3’üncü doz BioNTech uygulanması için erken”

YOĞUN BAKIM RİSKİ YOK DENECEK KADAR AZ

Zafer Kurugöl açıklamalarında koronavirüsle mücadele kapsamında ülkemizde Biontech ve Sinovac aşıları uygulanmaya devam ederken BioNTech aşısının 3’üncü doz zamanını değerlendirdi ve şu ifadeleri kullandı:

“2 doz Sinovac olanlar 3’üncü doz da BioNTech yaptırdı. Delta varyantından dolayı bu gerekiyordu ve yapılması çok doğru oldu. Ancak, 2 doz BioNTech aşısı olanlarda, delta dahil olmak üzere yüksek oranda koruyuculuk 6 ay sonra bile devam ediyor. Türkiye’de, 2 doz BioNTech yaptıran risk taşımayan sağlıklı kişilere 3’üncü doz BioNTech uygulanması için erken. Bu konunun iyice irdelenerek karar verilmesi lazım. Şu an için, Yoğun Bakım Derneği’nin verilerinin de gösterdiği gibi sağlıklı, risk taşımayan kişilere 3’üncü dozun gerekli olmadığı görülüyor. Bugün dünyadaki ve Türkiye’deki veriler gösteriyor ki 2 doz BioNTech yapılmış kişilerin ağır hastalık riski, yok denecek kadar azdır. Yoğun Bakım Derneği’nin yaptığı çalışmanın sonuçları bunu gösteriyor. Yoğun bakımdaki hastaların binde 5’inden azı 2 doz BioNTech olanlar. Yani, 2 doz BioNTech olmuş kişilerin yoğun bakıma yatma riski yok denecek kadar az”

SAĞLIKLI BİREYE 2 DOZ

Ayrıca Kurugöl açıklamalarının devamında BioNTech ile ilgili çalışmalar hakkında da bilgi vererek “2 doz BioNTech’in koruculuğuyla ilgili çok sayıda çalışma yapılıyor. İsrail, vakalar artınca, 50 yaş üzeri herkese 3’üncü doz aşı başlattı. Hatta bunu daha alt yaş grubu olan 30 yaşa doğru da çekiyor ama diğer ülkelerde farklı uygulamalar var. Örneğin ABD’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, 3’üncü doz BioNTech aşısının sadece 65 yaş üstüne ve ağır hastalık ihtimali olan risk gruplarına yapılmasını öneriyor. Sağlıklı bir bireye 2 doz BioNTech aşısı yapılmışsa 3’üncü doz aşıyı şu anda düşünmüyor. Zaman içinde bunun nasıl gideceği, aşıyla sağlanan bağışıklığın zaman içinde düşüp düşmeyeceğine bakarak karar vermek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir