EkonomiGündem

Araç almak isteyenlere kötü haber gecikmedi! Döviz kurundaki yükselişin ardından otomobillere de büyük zam geliyor!

Dünya genelinde otomobil piyasasında yaşanan çip krizi, hem üretim hem satışlarda büyük bir krize neden olurken bir kötü haber de döviz kurundaki önlenemez artış nedeniyle geldi! Akaryakıta gelen zamlardan sonra otomobil fiyatlarına gelecek zam da gündeme girdi.

Döviz kuru son bir ayda yüzde 10’a yakın oranda arttı, bu nedenle otomobil markaları Kasım ayında yüzde 3-5 aralığında zam yapmaya hazırlanıyor.

Zam oranının Ocak 2022’ye kadar kademeli bir şekilde yüzde 12’ye çıkabileceği söyleniyor. Diğer yandan, kur nedeniyle yapılacak bu güncelleme, yüzde 50 ÖTV bareminde olan birçok modeli yüzde 80’lik vergi dilimine sokacak. Bu da fiyata 60 bin TL’lik vergi farkını ekleyecek.

Sıfır araçlarda yaşanacak bu negatif gelişmenin, ikinci el otomobil piyasasını hareketlendirmesi bekleniyor.

DÖVİZ KURU DİREKT ETKİLİYOR

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Dr.Hayri Erce, ister ithalatçı ister yerli üretici olsun, vergi ve faizlerin yanı sıra sektörü en olumsuz etkileyen parametrelerden birinin döviz kuru olduğunu vurgulayarak, “Markalar kur artışını hemen birebir yansıtmıyorlar. Ancak ay sonu geldiğinde, kurdaki yükselişle artan maliyetler katlanılamaz seviyeye geldiğinde, zam da kaçınılmaz oluyor. Rekabetin yoğun olduğu bu sektörde, markalar o günkü stratejisi, stoğu ve pazar payı hedefine bağlı olarak farklı oranlarda fiyatları güncelliyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir