EkonomiGündem

2022 asgari ücret için çok büyük zam gelişmesi! Peş peşe açıklamalar ile çalışanların yüzünü güldürecek gelişme resmen duyuruldu

2022 yılına girmemize son 2,5 ay kalırken, asgari ücret zamlarıyla ilgili gözler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na çevrildi ve çok önemli açıklamalar yapıldı. Bu doğrultuda HAK-İŞ’in ardından Türk-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay da taleplerini kamuoyu ile paylaştı.

Türkiye’de milyonlarca çalışan 2022 yılında asgari ücretin ne kadar olacağını araştırmaya başladı. Bu doğrultuda geçtiğimiz yıllarda enflasyona göre yapılan hesaplama ile asgari ücretin bu yıl 3447 TL’ye çıkması beklenirken bu beklentilerin ardından sendikalar da asgari ücret taleplerini belirtmeye başladılar. HAK-İŞ’in ardından, Türk-İŞ Genel Başkanı da talebini kamuoyu ile paylaşırken Ergğn Atalay açıklamalarında asgari ücret için 45 yıla bedel bir artış istediklerini ifade etti.

BAKAN BİLGİN AÇIKLAMA YAPTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret zammı ile ilgili geçtiğimiz günlerde bazı açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin açıklamalarında Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yakın zamanda toplanacağını belirterek “Çalışanların hayatlarını düzenleyecek bir netice elde edilmesi konusunda çalışacağız” ifadelerini kullandı. Bu açıklamanın ardından vatandaşlar tarafından asgari ücretin ne kadar olacağı araştırılmaya başlandı. Sendikalar tarafından da açıklamalar yapılarak asgari ücret talepleri belirtildi.

Dün asgari ücret konusunda beklentilerini açıklayan Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, pandeminin etkilerinin azaldığı ve ekonominin hızla büyümeye devam ettiğini belirterek, “İnanıyoruz ki, işverenler bu büyümede en büyük paya sahip işçilere cömert davranacaklar. Biz konfederasyon olarak enflasyonun üzerinde bir zam oranı talep edeceğiz” diye konuştu. Bu açıklamanın ardından Türk-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’dan da açıklamalar geldi.

HAK-İŞ Genel Başkanı’nın ardından, Türk-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay da asgari ücret ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) MESS Teknoloji Merkezi’nde (MEXT) “İşimizin Yarını” ana temasıyla düzenlediği Ortak Paylaşım Forumu’na katılan Atalay açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Asgari ücret önümüzdeki dönem hiç olmadığı kadar önemli. 45 senedir asgari ücreti konuşuyoruz. Bu sene 45 seneye bedel bir sene. Onun için toplumu tebessüm ettirecek, toplumu memnun edecek, bizim razı geleceğimiz bir tablo çıkarsa biz de altına imza atarız”

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI GELDİ

Ergün Atalay açıklamalarında Tarımı olmayan ülkelerin sanayisinin olamayacağını dile getirdi ve şu açıklamalarda bulundu:

“Kıtlıkta çelik yiyemezsiniz ama domates yersiniz. Domates tarlada 1 lira, markette 10 lira. Bu tabloyu değiştirmemiz lazım. Bu arada ne oluyorsa problem orada.

Asgari ücretli 7 milyon insan var. Asgari ücret, ‘Bu ücretin altında işçi çalıştıramazsın’ demek. Bu ücret 12 kalemi ilgilendiriyor. İnsanlar bu ücretle geçinmeye mahkum durumda. Bu ücretle 10 gün geçinemezsiniz. Bazı işverenler, ‘Asgari ücret yükselirse batarız.’ diyor. O zaman sen bu ücretle geçinmeyi dene bakalım. Bu sene kamu çerçeve protokolü sözleşmesi yaptık, geçen dönemler ve ondan önceki kamu sözleşmelerindeki aldığımız oranlar iyiydi ama bu sene biraz daha mükemmel oldu. Kamuoyunun yüzde 90’ının memnun olduğu bir sözleşme oldu. Yeterli mi? Değil. Asgari ücret önümüzdeki dönem hiç olmadığı kadar önemli. 45 senedir asgari ücreti konuşuyoruz. Bu sene 45 seneye bedel bir sene. Onun için toplumu tebessüm ettirecek, toplumu memnun edecek, bizim razı geleceğimiz bir tablo çıkarsa biz de altına imza atarız. 44 senede dört kere biz de alınan karara imza atmışız. İnşallah bu sene beşincisi olur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir