EkonomiGenelGündem

Bu kış doğalgaz, kombi ile ısınacaklar dikkat! Bunu yapmazsanız para cezasıyla karşılaşabilirsiniz!

Dairesinde doğalgaz, kombi kullanan herkesi ilgilendiriyor! Hava sıcaklıklarının bu sonbahar aniden düşmesiyle kaloriferler açılmaya ve kullanılmaya başlandı. Ancak bazı aileler ısınmaya para ödemeden kaçınmak amacıyla kalorifer peteklerini açmıyor ve komşularının daha fazla yakmasına sebebiyet veriyor. Yapılan hukuki düzenlemelere göre ise kombi yakan birinin, kombi yakmayan kat maliklerine dava açma hakkı var. Bunun sonucunda da kalorifer kullanmayan kişi para cezasına çarptırılabiliyor. İşte detaylar…

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şebnem Akipek, AA muhabirine bu durumun hukuki sonuçlarına ilişkin bazı açıklamalar yaptı.

Akipek, bir kat malikinin kaloriferi yakmayarak yan, alt ve üst komşusu sayesinde ısınmasının doğruluk ve dürüstlük kurallarına aykırı olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bu durumda kaloriferi yakmayan kişi, komşusunun daha fazla yakmasına sebebiyet veriyor. Bu kişi, Kat Mülkiyeti Kanunu açısından komşuluk ilişkileri bakımından komşularına zarar veriyor duruma düşüyor. Yine kanunun 33’üncü maddesi gereği kaloriferi yakan komşu, ana taşınmazın bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesine başvurarak hakimin müdahalesini isteyebiliyor. Burada kat maliki, ‘Benim komşum kaloriferini hiç yakmıyor, bundan dolayı daha fazla yakmak durumunda kalıyorum. Benim sayemde o ısınıyor, buna müdahale edin’ diyebiliyor. Hakim de komşunun konutunu mevsim koşullarına uygun kullanmadığına karar verip, yaptığını sonlandırmasını isteyebilir. Hakim, talep halinde, komşu maddi zarara uğramışsa bu maddi zararın tazminine karar verebilir. Normalde aylık 500 liralık ısıtma gideri olan bir kişi, 700 lira yakmak zorunda kaldıysa bu zararın tazminini isteyebilir.”

KOMŞULUK HUKUKU BULUNUYOR

Akipek, bu durumda belediyeye de başvuruda bulunabilineceğini belirterek, “Bunların dışında, Türk Medeni Kanunu’nda da komşuluk hukuku ayrıca düzenlenmiş durumda. Burada da komşuluk hukukuna aykırı, komşuların katlanma sınırlarını aşan eylem söz konusu. Kanun gereğince yine komşunun hakkı doğuyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir