EkonomiGündem

Vatandaşlara ücretsiz seyahat edip, toplu taşıma kullanma hakkı geldi! Türkiye genelinde ücretsiz seyahat kartınızı e-Devletten hemen alabilirsiniz

Ülkemizde birçok vatandaş işe gidip gelirken ve dışarı çıktıklarında toplu taşıma araçlarını kullanıyorlar. Bu toplu taşıma için Türkiye genelinde önemli bir uygulama bulunuyor. Söz konusu uygulama ile vatandaşlar otobüs, metro, tramvay gibi toplu taşıma araçlarını bedava kullanabiliyorlar. Ücretsiz seyahat kartı almak içinse e-Devletten başvuru yapılması gerekiyor.

ŞARTLAR SAĞLANMASI GEREKİYOR

Ülkemizde devlet vatandaşa bazı sosyal desteklerde bulunuyor. Bu desteklerden biri de ücretsiz seyahat kartı. Ücretsiz seyahat kartı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan bir hizmet. Kart sahipleri toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak kullanabiliyor. Ancak kartı almak için ise bazı şartların sağlanması gerekiyor.

KİMLER ALABİLİR

Ücretsiz seyahat kartı alabilecek olan vatandaşlar da belirtildi. Bu doğrultuda şu kişiler e-Devletten başvuru yaparak ücretsiz seyahat kartı alabilecekler:

Şehit yakınları

Vazife malulleri

Ağır engeli olan kişilerin birden fazla olmamak kaydıyla refakatçileri

Gazi ve gazi yakını kişiler

Vatani hizmete bağlı olarak şeref aylığı bağlanan kişiler, eşleri, evli olmayan ve 25 yaşını henüz doldurmamış çocukları, anne ve babaları

% 40 ve üstü engeli olan engelli kişiler

-Devlet sporcusu unvanını almış kişiler

BİLİNMESİ GEREKENLER

Bu kart hakkında bilinmesi gerekenler de paylaşıldı. Seyahat kartının içeriğinin değişmesi, çalınması, kaybedilmesi veya herhangi bir nedenle kullanılamaz hale gelmesi durumunda Bakanlık tarafından bedelsiz olarak yeniden düzenlenir. Ayrıca vefat edenlerin, evlenenlerin veya yirmi beş yaşını doldurmuş olan çocukların kartları ile herhangi bir nedenle kullanılamaz hale gelen veya geçerliliğini kaybeden seyahat kartları il müdürlüğüne iade edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir