EkonomiGündem

Günlük 400 TL ücret veriliyor, ama çalışacak eleman bulunamıyor!

Bursa’da çok önemli bir geçim kaynağı olarak nitelendirilen kestanede hasat süreci resmen başladı. Hasat süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Bursa’da Saadet Mahallesi Muhtarı Zeki Ekren, kestane hasadını yapmanın zorluklarından bahsetti. “Zahmetli ve korkutucu bir iş” diyen Ekren, bu nedenle hasadı yapacak eleman bulmakta zorlandıklarını ifade etti ve “İşçinin bir günlük yevmiyesi 350-400 TL. Ona rağmen işçi bulmakta zorlanıyoruz” dedi.

İnegöl’ün kırsal Saadet Mahallesi’nde 20 metre yüksekliğindeki ağaçlara çıkarak kestane hasadı yapan çiftçinin bu yıl yüzü gülüyor. Geçtiğimiz yıl rekoltesi yüzde 30 seviyelerine kadar düşen kestanenin gal arısından kurtulmasının ardından bu yıl beklenen rekolte yüzde 70’e çıktı. Kilosu ise 25 ila 30 TL arasında satılıyor.

Saadet Mahallesi Muhtarı Zeki Ekren, kestane fiyatlarının ise 25-30 TL’den satıldığını söyledi. Kestane hasadını yapmanın zorluklarından bahseden Ekren, “20 metre yüksekliğinde bir ağaç. Ağaca çıkmak oldukça zor oluyor. Zahmetli ve korkutucu bir iş. O yüzden de hasadı yapacak işçi bulmakta zorlanıyoruz. İşçinin bir günlük yevmiyesi 350-400 TL. Ona rağmen işçi bulmakta zorlanıyoruz” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir