Ekonomi

E-Devlet’ten başvuru yapmanız gerekiyor! Yoksa maaşınız kesiliyor!

Çalışma hayatı sona eren bir kişinin yapması gereken ilk şeylerden biri İŞKUR’a başvuruda bulunmak. İşsiz kalınan dönem için İŞKUR işsizlik maaşı ödemesi yapıyor. Ancak bunun için belirtilen süreler içerisinde başvuruda bulunmanız gerekiyor. Başvurunun gecikmesi durumunda kişinin alacağı maaşta kesintiler yapılıyor.

İşsiz kalan bir kişi, 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvuruda bulunması gerekiyor. Başvuru yapılmaması durumunda alacağı bir sonraki ayın maaşından kesinti yapılmaya başlanıyor. İşsizlik maaşı alınması için bir an önce e-Devlet üzerinden İŞKUR’a başvuruda bulunulmalı. Bu şekilde kişi hem maaş alabilecek hem de kolay bir şekilde iş bulabilmesi için profil oluşturabilecek.

İŞSİZLİK PARASI

İşsizlik parası almak için kişinin ilk olarak İŞKUR’a başvuruda bulunması gerekiyor. Başvuru şahsen yapılabileceği gibi online olarak da internet üzerinden yapılabilir. Bu şekilde işsiz kalan bir kişi İŞKUR’a gitmeden işsizlik parası almaya hak kazanabilir.

Başvurular İŞKUR’un resmi web sayfası üzerinden yapılabileceği gibi e-Devlet üzerinden de yapılabilir. Yapılan başvurular için gerekli kontroller yapıldıktan sonra kişi işsizlik maaşı almaya hak kazanması durumunda ödemeler aylık olarak yapılabilir.

SÜRESİ VAR

İşsizlik sigortasına başvuru yapmak için iş sözleşmesinin fesih tarihinden itibaren 30 günlük süre içerisinde başvuru yapılması gerekiyor. İŞKUR’a yapılan başvurular bir süre inceleniyor ve kişiye geri dönüş yapılıyor.

İşsiz kalan kişi adına iş kaydı açılıyor. İşsize iş ve meslek danışmanı ataması yapılıyor. Bu süreçten sonra mesleki eğitim planlaması yapılıyor. Başvuru için 30 günün geçmesi durumunda işsiz kişinin işsizlik parası alacağı süre kesintiye uğramaya başlıyor.

Başvuruda geç kalındığı gün işsizlik ödeneği alınabilecek süre üzerinden düşülecek. Bu sebeple kişi işsiz kaldığı andan itibaren en geç 30 gün içerisinde başvuruda bulunması gerekiyor.

Ancak konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre 30 günlük sürenin aşılması bazı durumlarda uygulanmaya başlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir