Sağlık

BioNTech aşısı olanlar için duyuruldu! 3. Doz açıklaması geldi!

Koronavirüs salgınına karşı aşılama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Sinovac aşısı olanlar için hatırlatma aşısı uygulanırken, BioNTech aşısı olanlar hatırlatma aşısı olup olmayacaklarını merak ediyor. Konu ile ilgili açıklama Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl tarafından yapıldı.

Kurugöl yaptığı açıklamasında ülkemizde risk taşımayanlar için 2. Doz BioNTech yaptıranlara 3’üncü doz BioNTech uygulamasının erken olduğunun altını çizdi.

Salgınla mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Son dönemlerde BioNTech aşısı olanlar 3. Doz aşı olup olmayacaklarını merak etmeye başladı.

“HENÜZ ERKEN”

Aşılardaki 3’üncü doz zamanını değerlendiren Prof. Dr. Kurugöl açıklamasında, “2 doz Sinovac olanlar 3’üncü doz da BioNTech yaptırdı. Delta varyantından dolayı bu gerekiyordu ve yapılması çok doğru oldu. Ancak, 2 doz BioNTech aşısı olanlarda, delta dahil olmak üzere yüksek oranda koruyuculuk 6 ay sonra bile devam ediyor. Türkiye’de, 2 doz BioNTech yaptıran risk taşımayan sağlıklı kişilere 3’üncü doz BioNTech uygulanması için erken. Bu konunun iyice irdelenerek karar verilmesi lazım. Şu an için, Yoğun Bakım Derneği’nin verilerinin de gösterdiği gibi sağlıklı, risk taşımayan kişilere 3’üncü dozun gerekli olmadığı görülüyor. Bugün dünyadaki ve Türkiye’deki veriler gösteriyor ki 2 doz BioNTech yapılmış kişilerin ağır hastalık riski, yok denecek kadar azdır. Yoğun Bakım Derneği’nin yaptığı çalışmanın sonuçları bunu gösteriyor. Yoğun bakımdaki hastaların binde 5’inden azı 2 doz BioNTech olanlar. Yani, 2 doz BioNTech olmuş kişilerin yoğun bakıma yatma riski yok denecek kadar az” dedi.

SAĞLIKLI BİREYLER İÇİN 3. DOZ AŞI ŞU ANDA DÜŞÜNÜLMÜYOR

BioNTech aşısına ilişkin çalışmalar hakkında da bilgi veren uzman isim, sözlerine şu şekilde devam etti:

“2 doz BioNTech’in koruculuğuyla ilgili çok sayıda çalışma yapılıyor. İsrail, vakalar artınca, 50 yaş üzeri herkese 3’üncü doz aşı başlattı. Hatta bunu daha alt yaş grubu olan 30 yaşa doğru da çekiyor ama diğer ülkelerde farklı uygulamalar var. Örneğin ABD’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, 3’üncü doz BioNTech aşısının sadece 65 yaş üstüne ve ağır hastalık ihtimali olan risk gruplarına yapılmasını öneriyor. Sağlıklı bir bireye 2 doz BioNTech aşısı yapılmışsa 3’üncü doz aşıyı şu anda düşünmüyor. Zaman içinde bunun nasıl gideceği, aşıyla sağlanan bağışıklığın zaman içinde düşüp düşmeyeceğine bakarak karar vermek gerekiyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir