Dünya

Silahlı Saldırı: Çok Sayıda Ölü Ve Yaralı Var!

Nijerya’nın Sokoto eyaletinde pazar yerine düzenlenen silahlı saldırıda ilk belirlemelere göre 30 kişi hayatını kaybetti.

Sokoto Eyalet Hükümeti Sözcüsü Muhammad Bello yaptığı açıklamada, kimliğini henüz belirlenemeyen silahlı kişilerin eyaletin Goronyo bölgesindeki pazar yerine saldırı düzenlediğini belirtti. Eyalet Sözcüsü Bello, “Saldırıda ölü sayısından emin değiliz ama en az 30 kişi hayatını kaybetti” ifadelerini kullandı.

Saldırıda çok sayıda kişinin yaralandığını aktaran Bello, bölgeye güvenlik güçlerinin sevk edildiğini ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını ifade etti.

Daha Öncede 20 Kişi Hayatını Kaybetmişti

Sık sık silahlı grupların saldırılarına sahne olan Sokoto’da, 10 Ekim’de düzenlenen silahlı saldırıda 20 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi yaralanmıştı. Bölge, zaman zaman hayvancılıkla meşgul olan Fulaniler ile çiftçilikle geçinen bazı kabileler arasında şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

Hayvanlarını otlatmak için ülkenin güneyine göç eden Fulaniler, çiftçilerin hayvanlarını çalmaya çalıştığını ve kendilerine saldırdığını iddia ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir