EkonomiGenelGündem

Belli oldu! Geçim sıkıntısı çeken yüzbinlerce kişiye destek verilecek: Faturalar da düşürülüyor

Pandemiyle mücadelede yaşam savaşı veren vatandaş, ekonomik sıkıntılarla peş peşe boğuşmak zorunda kaldı. Bu süreçte en büyük destek ise devletten geliyor. Devlet, geçim sıkıntısı çekenlere karşılıksız, geri ödemesiz yardımlarda bulunuyor. TBMM’de yapılacak bütçe görüşmelerinde belirlenen tutarlarla yıl boyunca ihtiyaç sahibi, muhtaç birçok kişinin hesabına para yatırılıyor, fatura tutarları düşürülüyor.

DÜŞÜK GELİRLİYE, EMEKLİYE, İŞÇİYE MÜJDE VERİLDİ

2022 yılı bütçe komisyon görüşmeleri için planlar yapılmaya başlandı. TBMM’de görüşülecek olan bütçe görüşmeleri öncesi, geliri düşük olan, emekli, yaşlı, kamu çalışanı, işçi hakları korunurken sosyal harcamalara 104.2 milyar lira ayrıldı. Öğrencilere kredi, burs, pansiyon, özel okul desteği, harç ödemesi için destek verilecek.

Ödeme gücü olmayan vatandaşların sağlık giderlerini gelecek yıl da devlet karşılayacak. Bu yılın bütçesinde bu kapsamdaki vatandaşlar için 16 milyar liralık bütçe ayrılırken, gelecek yıl bu tutar 23.4 milyar liraya ulaşacak.

ENGELLİLER DE UNUTULMADI

65 yaş üstü, bakıma ihtiyacı olana 13.2 milyar lira, engelli vatandaşa evde bakım için 15.6 milyar lira destek sağlanacak. Engelli taşıma giderleri için 1.3 milyar lira katkı sağlanacak. Yoksul ailelere elektrik tüketim desteği kapsamında elektrik tüketim desteği kapsamında 2.4 milyar lira katkı verilecek Ekonomik durumu iyi olmayan ailelere çocukları, gençleri yanında yetiştirmeleri için 2.5 milyar lira sosyal ekonomik destek sağlanacak.

Asker ailelerine de 161 milyon lira destek sağlanacak. Kadının Güçlenmesi Programı iki kattan fazla arttırılarak 943 milyon liraya yükseltildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir