GündemSağlık

Vali ‘Hayati önem taşıyor’ diyerek uyardı! Koronavirüs vakaları azalacağına giderek artıyor

Koronavirüs vaka sayılarının 2-8 Ekim tarihleri arası hesaplanan verilerine göre en çok vaka artışı gerçekleşen 10 şehir: Giresun, Ordu, Ardahan, Kastamonu, Çorum, Samsun, Tokat, Amasya, Kahramanmaraş ve Karabük olarak açıklandı. Konu ile ilgili açıklamada Çorum Valisi Mustafa Çiftçi kritik uyarılarda bulundu. Diğer yandan koronavirüsün 4. pikinin geldiğini de belirtti.

Basın toplantısında açıklamalarda bulunan Vali Çiftçi şunları aktardı:

“Vaka sayılarındaki yükselişin bir süre daha devam edeceğini tahmin ediyoruz. Çorumlulardan şunu istirham ediyorum, kurallarda herhangi bir değişiklik yok. Lütfen maske, mesafe ve temizlik kurallarına riayet edelim, aşılarımızı yaptıralım. İlimizde birinci ve ikinci doz aşısını yaptırmış 18 yaş üstü vatandaşlarımızın oranı yüzde 77,4. Yani oldukça yüksek bir oran. 12 yaş ve üstünde vatandaşlarımızda ise bu oran yüzde 74,95’tir. Bu rakamlar bize hem aşılama rakamlarının hem de vaka sayılarının yüksek olduğunu gösteriyor. Vaka oranlarındaki artış sadece ilimize has değil. Genelde bütün Karadeniz illerinde yükseliş trendinin olduğunu söyleyebiliriz.”

‘4. PİKİ YAŞIYORUZ’

“Yapılan testlerin vakaya dönüşme oranı yüzde 18,51’dir. Test yaptığımız her 100 vatandaşımızdan yaklaşık 20’sinde pozitif vakaya rastlıyoruz. Hem sevdiklerimiz açısından hem de kendimiz açısında tedbirlere uymak hayati önem taşıyor. Pandeminin ilk ortaya çıktığı zamandan günümüze kadar ilimizde yaklaşık olarak 1272 vatandaşımız vefat etti. Vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Şu anda hastanelerimizde 159 hastamız yatarak tedavi görüyor. 21 hastamız yoğun bakımda, 16 hastamızın ise entübe olarak tedavisi sürüyor. Şu anda 4’üncü pik dönemini yaşıyoruz. Bundan öncede 3 defa pik dönemini yaşadık. Türkiye’nin diğer bölgelerinde de zaman zaman bölgesel olarak böyle yükselişler oluyor. Bir müddet sonra vakalar düşüşe geçiyor. Bizim de şu anda yaşadığımız 4’üncü pik döneminin etkisi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir