EğitimGündem

Yüz yüze eğitim alarm vermeye başladı! Ay sonunda online eğitim mi başlayacak? Bakan Özer’den açıklama..

Tüm Türkiye’de 6 Eylül’de yüz yüze eğitim başlıyor. Kesintisiz bir şekilde devam eden yüz yüze eğitime ilişkin milyonlarca veli ve öğrenci, okulların kapanıp kapanmayacağını merak ediyor. İlkokul, ortaokul ve liselerde eğitimin devam edip etmeyeceği araştırılıyor.

Konuyla ilgili cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından önemli açıklamalar yapıldı. Yapılan açıklamalara göre merak edilen sorular cevap bulmuş oldu.

Ekim ayının yavaş yavaş sonuna gelinmesi ile birlikte okullar kapanacak mı? Sorusu gündeme bomba gibi düştü. Koronavirüs salgınında vakaların her geçen gün artması, öğrencilerin salgına yakalanması ve sınıfların karantina altına alınmasıyla yüz yüze eğitim alarm vermeye başladı.

“ÜLKEMİZDE EN GÜVENLİ YER OKULLARIMIZ”

Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Kesinlikle hayır. Bizim geliştirdiğimiz sistemde okulları kapatmayı değil, sınıfları kapatmayı gerektiriyor. ABD’de yayınlanan veriler bize şunları gösteriyor, kaygı yaratan delta varyantı beklenene göre çok daha az gerçekleşti. ABD’de şuan okulların %2’si kapalı. Aslında çok daha yüksek oran bekleniyordu fakat düşük oran gerçekleşti. Şuan ülkemizde en güvenli yer okullarımız. Bu kadar denetimin olduğu başka bir yer yok.

6 Eylül’den şu ana kadar kapanan sınıf oranları, günlük olarak, kapanan ve açılan sınıfların toplam sınıf sayısına oranı yüzde 1’in altında görünüyor. 25 Eylül tarihinden sonra yüzde oranının negatife düşme oranı artıyor, yani kapanan okullar gittikçe açılmaya başlıyor. Amerika’daki okulların yüzde 2’si kapalı. Türkiye’de kapanan sınıf oranları bile oldukça düşük”

“VAKALAR ARTAR, OKULLAR KAPANABİLİR”

“Vakalar artar, okullar kapanabilir, toplumun buna alışması lazım. Önemli olan açık okulların varlığını sürdürmesi. Öğrencilerin çoğu okulda kalabilmek için zorunluluk olmasına rağmen sorumluluk duyarak aşı olmuşlar.

Şu andaki oranlarımız alarm verebilecek bir düzeye hiç ulaşmadı. Onun için tekrar söylüyorum: Okulları kapatmayacağız”

BAKAN KOCA DA AÇIKLADI

Düzenlenen Bilim Kurulu toplantısı sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu yazılı açıklamayı yaptı:

“Bilim Kurulumuz bugün okullarda yüz yüze eğitim, salgının seyri ve tedbirlerin uygulanması gündemi ile bir araya geldi. Vaka sayıları içinde okula giden öğrencilerimizin bulunduğu yaş grubunun dağılımı ele alındı. 5-17 yaş arasında bulunan çocuklarımız aktif vakaların yaklaşık dörtte birini oluşturuyor. Bu grubun önemli ölçüde aşı programında olmadığını dikkate aldığımızda çocuklarımızda görülen vakaların beklenen bir durum olduğunu ifade etmek isterim. Buna karşın, bu yaş grubundaki çocuklarımızın hastaneye yatışında ya da yoğun bakıma girişinde belirgin bir artış olmamıştır. Mevcut tabloda okula giden çocuklarımız virüs ile karşılaşsa da hastanede tedavi görmesi gereken bir durum ortaya çıkmamaktadır.

Her kademede okulların açık kalması için her türlü tedbiri alacağımızı ve okulların mutlak yüz yüze eğitime açık kalacağını tekrar ifade etmek isterim. Aktif vakaların yaş ortalamasının düşmesi hastanede tedavi gören sayısını da azaltmakta ve ümit ederim ki kayıplarımızı da azaltacaktır. Hedefimiz hiçbir hasta kalmayıncaya kadar tedbirlere uymak, aşı ile bağışıklık sağlanıncaya kadar aşı programımızı kararlılıkla sürdürmektir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir