DünyaGenelGündemSağlık

Sonuçlar sonunda ortaya çıktı! BioNTech aşısı olan herkesi ilgilendiriyor: Aşının bütün etkileri…

Koronavirüs ile mücadele sürerken aşılama da hızla devam ediyor. Ülkemizde de kullanılan BioNTech aşısı ile ilgili yapılan araştırmaların sonuçları da tek tek geliyor. ABD’de ülkenin en yetkili kurumu olarak gösterilen Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, (CDC) ülkemizde de kullanılan Pfizer-BioNTech aşısı ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu. Bir süredir yürütülen araştırmanın sonucunda aşının tüm etkileri ortaya konuldu.

CDC bir süredir yürüttüğü araştırmanın sonuçlarını tüm dünyayla paylaştı. Bu araştırmaya göre Pfizer-BioNTech aşısı, 12-18 yaş grubunda hastaneye yatışların önlenmesi bakımından yüzde 93 oranında etkili. CDC, 179 hastanın yalnızca yüzde 3’ünün aşılı 97’sinin ise aşısız olduğu sonucuna ulaştı.

Bu hastalar arasında entübe edilen 29 ve ölen 2 hastanın aşısız olduğu belirtildi. CDC, Kovid-19 aşısı olmayanların virüsten ölme olasılığının olanlara oranla 11.3 kat daha fazla olduğunu belirledi.

Yine aynı çalışmaya göre, koronavirüs aşısı olmayanların virüsü kapma olasılıkları aşı olanlara oranla 6.1 kat fazla. Özetlemek gerekirse aşının enfeksiyon ve ölümleri azalttığı bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Diğer yandan BioNTech aşısının 12 yaş ve üzerindeki kişilerde kullanımı için daha önce onay verilmişti. Aşının AB içinde yetişkinlerde ilk kullanım onayı Aralık 2020’de çıkmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir