Genel

Türkiye’de yaşayan herkesi ilgilendiriyor! Artık e-Devlet üzerinden verilecek!

Ülkemizde yaşayan herkesi yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Yaklaşık 5 milyondan fazla kullanıcısı olan elektronik imza başvuruları artık 21 Aralık tarihinden itibaren e-Devlet üzerinden yapılacak. Uygulamanın yürürlüğe girmesi ile birlikte artık e-imza almak isteyenler başvuru merkezlerine gitmek zorunda kalmayacak.

21 Aralık Salı gününden itibaren e-Devlet üzerinden işlem yapılabilecek. Yapılan açıklamaya göre TC kimlik kartları elektronik imza atabilmek amacı ile de kullanılacak.

21 ARLAIK’TA BAŞLIYOR

E-imzaTR Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kılıç, konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamasında, “E-imza edinme sürecini her ne kadar 15 dakikada sonuçlandırsak da, yüz yüze kimlik doğrulama zorunluluğundan dolayı vatandaşlarımız bizzat başvuru merkezimize gelmek zorundalar. Bu durum e-imza almak isteyen vatandaşlarımız için büyük bir zaman kaybına yol açıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan yönetmenlikle değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikle 21 Aralık 2021 tarihinden itibaren kimlik doğrulama işlemleri artık uzaktan yapılabilecek” ifadesini kullandı.

Kılıç, açıklamasının devamında bu yöntem ile tasarruf sağlanabileceğin ifade ederek, “Resmi Gazete de yayımlanan yönetmenliğe göre; e-imza başvuruları e-devlet üzerinden yapılacağı gibi, yapay zekâ yöntemi ve video konferans yöntemiyle de yapılabilecek. Yani vatandaşlarımız e-devlet üzerinden e-imza başvurusunu bulunduğu her hangi bir ortamda, zaman sınırı olmaksızın, günün herhangi saatinde yapabilecek. Yaptıktan sonra e-imza özel bir kurye tarafından bir ya da iki gün içerisinde adresine teslim edilecek. Bu yöntemle hem zamandan tasarruf sağlanırken, hem de nakit tasarrufu yapılacak. Kâğıt masrafları azaldığı içinde doğaya daha uyumlu ve daha az zarar verici bir model ortaya çıkacaktır” dedi.

Kimlik kartlarını artık güvenli elektronik imza atabilmek için de kullanılabileceğini belirten Kılıç, açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı:

“Ayrıca elektronik imza kanunun uygulanması yönetmenliğinde yapılan ve Resmi Gazete de yayımlanan tebliğ ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti kimlik sahipleri yani çipli kimlik kartına sahip olan vatandaşlar, kimliklerine nitelikli elektronik sertifika yani e-imza yükletebilecek. Bu işlem kimlik erişim cihazları vasıtasıyla yapılacak. Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartına elektronik imza yükletmek isteyen vatandaşlarımız, kimlik erişim cihazı bulunan her noktadan birkaç dakika içerisinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartına e-imza yükletebilecek. Bu değişiklikler ve yenilikler ülkemize, vatandaşlarımıza ve sektörümüze; zaman, tasarruf ve kolaylık getirmiş olur”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir