DünyaGündem

Sel çok fena vurdu! Hindistan’da 85 kişi sel felaketi nedeniyle hayatını kaybetti

Koronavirüs salgını nedeniyle en çok can kaybı veren ülke konumunda olan Hindistan, bir felaketle daha sarsıldı. Hindistan’ın kuzeyi ve güneyindeki iki eyalette şiddetli yağışların neden olduğu selde hayatını kaybedenlerin sayısı 85’e çıktı. Yağışların yol açtığı sel ve heyelan, yolların kapanmasına, köprülerin yıkılmasına ve birçok yapının sürüklenmesine neden oldu.

AA’nın haberine göre, ülkenin kuzeyindeki Uttarakhand eyaleti ve güneyindeki Kerala eyaletinde etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle can ve mal kayıpları oldu, birçok kişiden de haber alınamıyor. Uttarakhand Afet Yönetimi Bakanı Murugeshan, eyalette şiddetli yağışların neden olduğu selde ölenlerin sayısının 46’ya yükseldiğini açıkladı. Murugeshan, ekiplerin felaket nedeniyle yıkılan binaların enkazında gece boyunca arama kurtarma çalışmaları yaptığını da ekledi.

Felaketten etkilenen bölgelerdeki tahliye çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Murugeshan, selde kaybolan 11 kişinin arandığını ifade etti. Murugeshan, eyaletteki ölümlerin çoğunun, selin yapıları yıkması sebebiyle 28 kişinin hayatını kaybettiği Nainital kentinden olduğunu dile getirdi. Ülke medyasındaki haberlerde de dağlık Uttarakhand’da yağışların 18 Ekim’den bu yana devam ettiği belirtildi.

Yağışların yol açtığı sel ve heyelan, yolların kapanmasına, köprülerin yıkılmasına ve birçok yapının sürüklenmesine neden oldu.

Hindistan Meteoroloji Departmanı (IMD), Uttarakhand’da yağışların bugün azalacağı ancak ülkenin kuzeydoğu ve güney bölgelerinde şiddetlenebileceği uyarısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir