Gündem

Sağlık Bakanı Koca resmen duyurdu! 65 yaş ve üstü vatandaşlar için flaş karar alındı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından herkesi ilgilendiren önemli açıklamalarda bulunarak 65 yaş ve üstü için alınan yeni kararı da duyurdu. Bakan Koca açıklamalarına “Bugün sorumluluk alma, ön safta mücadele etme sırası gençlerimizdedir” diyerek başladı.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında bir araya geldi. Video konferans yöntemiyle yapılan toplantının gündeminde 30 bin civarında seyreden vaka sayıları ve aşılama çalışmaları vardı. Toplantı sonrası yazılı açıklama yapan Bakan Koca, pozitif vakaların yarısının 30 yaş altı olduğunu belirterek gençlere seslendi. Toplantının ardından Bakan Koca yazılı bir açıklama yayımladı.

65 YAŞ VE ÜSTÜ İÇİN KARAR

Bakan Koca açıklamalarında 65 yaş ve üstü vatandaşlar için ücretsiz grip aşılarının tanımlanmaya başladığını ifade etti ve şu ifadeleri kullandı:

“Geçen yıl bildiğiniz üzere influenza neredeyse hiç görülmedi. Tüm dünyada gerek maske kullanımı sebebiyle gerekse virüsün yayılım yollarının sınırlanmış olması sebepleriyle bir influenza salgını görülmedi. Bu yıl dünyada influenza artış eğiliminde olmasına rağmen, henüz ülkemizde görülmedi. Ancak diğer solunum yolları virüsleri ise yaygın şekilde görülmeye başladı. Bu durum maske ve mesafe kullanımında bu yıl geçen yıla göre daha gevşek olduğumuzu gösteriyor. Tedbir bizi influenzaya karşı da korur. 65 yaş üzeri büyüklerimiz ve risk grubundaki vatandaşlarımız için grip aşıları tanımlanmaya başlanmıştır. Aşılar stoklara girdikçe influenza aşısı tanımlanmaya devam edilecektir.”