Gündem

Koronavirüs salgını ne zaman bitecek? DSÖ koronavirüsün ne kadar süreceğini resmen duyurdu!

Dünya Sağlık Örgütü tarafından koronavirüs salgını hakkında çok önemli bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada koronavirüs salgınının gerektiğinden bir yıl daha fazla uzayarak 2022 yılında da devam edeceği belirtildi. DSÖ tarafından yapılan açıklamada pandeminin uzamasına neden olarak fakir olan ülkelerin koronavirüs aşısına erişiminin kısıtlaması olması gerekçe gösterildi.

AŞILARA ERİŞİM KISITLI

Koronavirüs salgını ile ilgili DSÖ’den kritik bir açıklama geldi. DSÖ Genel Direktörü Kıdemli Danışmanı Dr. Bruce Aylward, yaklaşık 2 senedir tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının 2022 yılında da devam edeceğini açıkladı. Gerektiğinden bir yıl daha fazla uzadığı söyledi. Bu uzamanın sebebi olarak ise fakir ülkelerin yeteri kadar koronavirüs aşılarına erişiminin olmadığı gösterildi.

Afrika nüfusunun bugüne kadar yalnızca %5’inin koronavirüse karşı aşılandığı açıklandı. Bunun yanı sıra diğer kıtalarda bu sayının yüzde 40’lara kadar yükseldiği vurgulandı.

Dr. Bruce Aylward, ekonomik durumu güçlü olan ülkelerin koronavirüs aşısı için bekleme sıralarından çıkmalarını ve ilaç şirketlerinin düşük gelirli ülkelere öncelik vermesi gerektiğini savundu.

SALGIN 1 YIL DAHA SÜRECEK

Aylward yaptığı açıklamada pandeminin 1 yıl daha fazla süreceğini şu sözlerle duyurdu:

“Doğru yolda olmadığımızı söyleyebilirim. Bu süreci (fakir ülkelere aşı yardımı ve bağışı) hızlandırmalıyız. Yoksa koronavirüs salgını gerektiğinden 1 yıl daha fazla süre uzayacak.”