DünyaGenelGündemSağlık

Koronavirüs salgınında son dakika! BioNTech aşısı olanlara güzel haber nihayet geldi!

Salgın döneminde birçok ülke sınırlarını yabancı ülkelerden geleceklere kapatmış, daha sonra yürürlülüğe geçen kararlarla PCR testi ve aşı zorunluluğu gibi kurallar getirilmişti. Son olarak Amerika da, PCR testi şartıyla kapılarını yabancılara açacağını duyurmuştu. İngiltere de uluslararası seyahat güncellemesinde, Ekim 2021’de uluslararası seyahat kurallarında yapılan değişikliklere yer verdi. İngiliz makamlarınca onaylanmış aşılardan (AstraZeneca, BioNTech, Moderna, Janssen) olmuş kişilerin, seyahatlerinden 14 gün önce Covid-19 testi yaptırma zorunluluğu kalmadı. Buna göre, ülkemizde kullanılan BioNTech aşısını olmuş kişilerin böyle bir yükümlülüğü yok.

Söz konusu kararla birlikte; kişilerin İngiltere’ye varışta beyan edecekleri adreste karantinaya girme ve varışlarını izleyen sekizinci günde PCR testi yaptırma zorunluluğu da kaldırıldı. Seyehat edecek kişiler, sadece yolcu takip formunu (passenger locator form) doldurması ve İngiltere’ye varıştan sonra ikinci günde PCR testi yaptırması gerekecek.

Bunun yanı sıra, 11 Ekim Pazartesi günü saat 04.00 itibariyle aralarında Güney Afrika, Brezilya, Meksika ve Tayland’ın da bulunduğu 47 ülke kırmızı listeden çıkarıldı.

İngiltere’de onaylı aşılarla aşılanmamış yolcuların ise varışları öncesinde son 72 saat içinde PCR testi yaptırmaları, İngiltere’ye varışlarını izleyen 10 gün süresince beyan edecekleri adreste karantinaya girmeleri ve karantinanın 2. ve 8. gününde PCR testi yaptırmaları gerekiyor. Bu durumdaki yolcular, arzu etmeleri halinde, tercihlerini İngiltere’ye varışta ibraz edilen yolcu takip formunda (passenger locator form) belirterek ve önceden rezerve ettirerek yaptırılacak beşinci gün testini yaptırarak, karantinalarını erken sonlandırabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir