Genel

Diyanet’ten tepki çeken baldız fetvası! Verdiği yanıt gündem oldu!

Din İşleri yüksek Kurulu tarafından hazırlanan Fetvalar kitabına yer alan bir soruya verilen cevap, sosyal medyada gündem oldu. Konuyla ilgili Fetvalar kitabında yer alan, “Baldızıyla zina eden kişinin hanımı boş olur mu?” sorusuna Diyanet’in verdiği yanıt tepki çekti.

Diyanet, belirtilen soruya “Zina büyük günahlardan olmakla beraber eşlerden birinin zina etmesi, nikâhlarına zarar vermez” yanıtı verildi.

Verilen yanıta gerekçe olarak ise, “Baldızla yapılan zinanın nikâhı sona erdirmemesi, baldızla olan evlenme yasağının ebedi değil geçici olmasından kaynaklanmaktadır” denildi.

Kuran’da, zinaya ilişkin “Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, bir hayasızlıktır ve çok kötü bir yoldur” ifadesinin kullanıldığı hatırlatılan fetvada, “Bu sebeple zina büyük günahlardan olmakla beraber eşlerden birinin zina etmesi, bu fiili helal görmedikçe nikâhlarına zarar vermez” denildi. “Baldızıyla zina eden kişinin büyük günah işlemiş olduğu için mutlaka tövbe etmesi gerektiği” kaydedilen fetvada, “Baldızla yapılan zinanın nikâhı sona erdirmemesi, baldızla olan evlenme yasağının ebedi değil geçici olmasından kaynaklanmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

GÜNDEM OLDU

Konu kısa süre içerisinde gündem oldu. Diyanet’in baldız fetvasının duyurulmasından sonra Twitter üzerinden Baldızla kelimesi TT oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir