Gündem

Sevenlerini üzen haber! Midyeyle ilgili korkunç gerçek ortaya çıktı!

Sevenleri tarafından bir oturuşta onlarcası tüketilebilen midyeyle ilgili yapılan son araştırma üzücü bir gerçeği ortaya çıkardı. Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay müsilajla ilgili Marmara Denizi’nde yaptıkları araştırmada, midyelerde yüzde 30’a yakın ölüm tespit edildiği ortaya çıktı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay, TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu’nda sunum yaptı. Atalay, Marmara Denizi’nde 507 bitki, 36 deniz kuşu, 249 balık, 2 sürüngen, 6 memeli, mercan resifleri olmak üzere yaklaşık 3 bin farklı denizel tür yaşadığını belirterek konuşmasına başladı.

Atalay, Marmara’da müsilajın canlılara verdiği zararlara ilişkin tespitler yaptıklarını kaydederek, “Midyelerde neredeyse yüzde 30’a yakın ölümler olduğunu fark ettik. Mercanların çok ciddi zararlar gördüğünü fark ettik. Balık yumurtalarında, larvalarda yine ciddi miktarda azalmalar olduğunu da bilimsel çalışmalarda tespit ettik” dedi.

Atalay’ın açıklamaları şöyle devam etti:

“Marmara’da 2020 yılında 33 bin 814 denetim yapılmış, kaçak avcılık yapan 101 tekneye el konulmuş. Bunlar ya troll veya kaçak midye avcısıdır. Şu anda elbette ki yine iyi para ediyor hem midye. Midyede bu yasakların hızla artması ve denetimin artması piyasayı yükseltti. Yine talep var; ama ciddi bir başarı sağlandı. 101 tane tekne az değil. Bunları da satmıyoruz, ya bilimsel bir kuruluşa bağışlıyoruz veya imha ediyoruz. 2021 yılında da 65 tekneye el koyduk; git gide azalıyor. Bunlar elbette ki olacaktır ama çıkardığınız kanunla bu ciddi bir şekilde azaldı. Balıkçılarımız cezaların biraz ağır olmasından şikayet etse de kurala uyan balıkçılara ciddi bir yük getirmiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir