Gündem

BioNTech aşısı olanlar dikkat! Aşının etkisi açıklandı

Dünyanın dört bir yanındaki uzmanlar, destekleyici aşıların uygulanıp uygulanmayacağı konusunu tartışırken, Pfizer-BioNTech güçlendirici üçüncü doz aşısının klinik deneyleri sonuç vermeye başladı. Bu doğrultuda aşının yüzde 95,6 etkili olduğu belirtildi.

10 BİN KİŞİ ÜZERİNDE KLİNİK ARAŞTIRMA YAPILDI

Dünyada onaylanan ilk koronavirüs aşısı olan Pfizer-BioNTech, güçlendirici üçüncü doz aşılarının etkinlik oranını açıkladı. 16 yaş ve üzeri 10.000 kişi üzerinde klinik araştırma yapıldı. Bu araştırma kapsamında destekleyici aşının ek aşı yapılmayanlara kıyasla Covid-19’u önlemede yüzde 95,6 etkili olduğu ortaya çıkarken sonuçların güçlendiricinin Pfizer-BioNTech aşısının ikinci dozundan sonra elde edilen yüksek koruma seviyelerini etkili bir şekilde geri yüklediği belirtildi.

Pfizer ve BioNTech’ten ortak bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada yapılan karışık ve kontrollü denemenin ön sonuçlarında iki doz aşı ve güçlendirici üçüncü doz alanlarla, iki doz aşı ve placebo aşı olanların karşılaştırıldığı vurgulandı.

ÇALIŞMA 11 AY SÜRDÜ

10 bin kişi üzerinde yapılan çalışmada, kişiler iki eşit gruba bölünürken, placebo verilen 5 bin kişinin 109’unda, üçüncü doz verilen 5 bin kişinin ise 5’inde Covid-19’a rastlandığı belirtildi. 11 ay süren çalışmada katılımcıların ortalama yaşı 53 olurken, yarısından fazlasının 16 ila 55 yaş grubunda olduğu, katılımcıların beşte birinin 65 yaşın üzerinde olduğu aktarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir