EkonomiGündem

Akaryakıt için EPGİS’ten korkunç zam açıklaması: Benzine 2,5 lira, motorine 2 lira ve LPG’ye 1 lira zam

Akaryakıt fiyatlarıyla ilgili zam açıklaması yapılırken son günlerde gelen zamlar gündemdeki yerini koruyor. Enerji, Petrol, Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Genel Başkanı Fesih Aktaş konu hakkında açıklamalarda bulundu. Aktaş açıklamalarında yıl sonu benzin, motorin ve LPG’ye zam beklendiğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“OPEC+ ülkelerinin ham petrol fiyatlarını 65-75 dolar bandında tutma isteği ya da başka bir tabir ile bu rakamların altında oluşacak işlemlerin pandemi süresinde yaşadıkları gelir kayıplarını kapatmayacak olması düşüncesi nedeniyle ham petrol fiyatlarının yıl sonunu varil başına 90 dolar civarında kapatmasını bekliyoruz. Doğal olarak bu olası tekrar yükselme, akaryakıt fiyatlarını etkileyecek olup bizlere de bu, zam olarak yansıyabilir”

VERGİ ALMAYAN TEK ÜLKE TÜRKİYE

Konu ile ilgili olarak Sabah Gazetesinden Barış Şimşek’in haberine göre Enerji, Petrol, Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Genel Başkanı Fesih Aktaş, Türkiye’nin akaryakıttan en az vergi alan yedinci ülke konumunda olmasına rağmen eşel mobil sistemi ile sıfırlanan ÖTV nedeniyle OECD ülkeleri arasında akaryakıtta KDV dışında vergi almayan tek ülke konumunda olduğunu vurguladı.

BÜYÜK ZAM AÇIKLAMASI

Fesih Aktaş açıklamalarının devamında devletin bu koruma kalkanını devrede tutmasaydı fiyatlara benzinde 2 lira 53 kuruş, motorinde 2 lira 5 kuruş ve LPG de litrede 1 lira daha eklenmiş olacağını vurguladı.

“ZAM OLARAK YANSIYABİLİR”

Aktaş, yaptığı değerlendirmede, küresel piyasalarda yaşanan enerji krizinin, enerji türevlerinin tamamında kendini hissettirdiğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“OPEC+ ülkelerinin ham petrol fiyatlarını 65-75 dolar bandında tutma isteği ya da başka bir tabir ile bu rakamların altında oluşacak işlemlerin pandemi süresinde yaşadıkları gelir kayıplarını kapatmayacak.

Olması düşüncesi nedeniyle ham petrol fiyatlarının yıl sonunu varil başına 90 dolar civarında kapatmasını bekliyoruz. Doğal olarak bu olası tekrar yükselme, akaryakıt fiyatlarını etkileyecek olup bizlere de bu, zam olarak yansıyabilir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir