EğitimGündem

Bakan Özer duyurdu: Yüz yüze eğitimde milyonlarca öğrenci ve veliyi ilgilendiren yeni karar alındı! Ücretsiz olarak verilecek

Yüz yüze eğitimle ilgili yeni bir döneme resmen giriliyor! MEB’in aldığı yeni karar milyonlarca öğrenci ve veliyi kapsıyor. 81 ilde MEB’e bağlı her bir okul için geçerli olan bu düzenlemeyle birlikte yüz yüze eğitimde bir adım atıldı. Buna göre okul kitapları dışındaki yardımcı kaynak kitaplar da ücretsiz olarak verilecek. Gerekçe olarak ise bazı okullarda istenen yüksek ücretli yardımcı kitapların velileri maddi açıdan sıkıntıya sokması belirtildi.

MEB, resmi sitesinde yaptığı açıklamayla müjdeli haberi paylaştı. Buna göre okullarda artık dışarıdan yardımcı kaynak kitap aldırılmayacak, MEB yardımcı kitapları da kendisi ücretsiz olarak milyonlarca öğrenciye verecek.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de AK Partili milletvekillerine bir sunum yapıp sorularını yanıtladı. Eğitim sistemine dair önemli bilgiler veren Bakan Özer, LGS ve YKS sınavları başta olmak üzere eğitimde önümüzdeki dönemde köklü değişiklikler yapılmayacağı mesajını “Reform değil, iyileştirme yapacağız” diyerek verdi. Özer, lise ve üniversiteye hazırlanan öğrenciler için aylık ücretsiz yardımcı testler dağıtacaklarını kaydederken bir alanda da yeni modele geçileceğini belirtti.

Özer’in sunumda verdiği mesajları şöyle oldu:

“Önceliğimiz eğitimde fırsat eşitliği olacak. Toplanacak MEB şurasının konusu olarak da bunu seçtik. Fırsat eşitliğinin en önemli ayağı okul öncesi eğitim olacak. İstanbul’da bakanlığın üç katı özel eğitim kurumu var. Yeni kurum yapmak istiyorsunuz arsa sorunu ile karşılaşıyorsunuz. Biz bu sorunu çözeceğiz. Önümüzdeki yıl özel eğitim kurumu sayımız üç katına çıkacak. Bunun için gerekli planlamayı da yaptık, bütçeyi de ayırdık.”

MESLEKİ EĞİTİME AĞIRLIK VERİLECEK

Diğer yandan Özer şunları da kaydetti:

“Mesleki eğitime büyük önem vereceğiz. Sanayicinin istediğini biz yetiştiremiyoruz. İşbirliği ile bunu yapacağız. Sanayicilere ‘gelin protokol yapın sizin istediğiniz gibi yetiştirelim’ diyeceğiz. Buna Turkcell ile başlayacağız. Protokol ile onların niteliklere göre mesleki eğitim vererek eleman yetiştireceğiz. Üniversite mezunu olanlara da mesleki eğitim vereceğiz.”

Bir Yorum

  1. bunları dağıtacan hangi öğretmen bunları işleyecek bunlarda rant yok beleşe kimse birşey yapmaz özel sektörün kitabı olsa hemen aldırırlardı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir